Απίστευτο: 23-4 οι τελικές υπέρ του Ολυμπιακού, 15-1 στο β’ ημίχρονο

Πλήρης διάψευση των στατιστικών, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με μόλις 4 τελικές στο ματς, έναντι 23 του Ολυμπιακού!

Η στατιστική λένε είναι ο πιο εύκολος τρόπος να πεις ψέματα! Στο ντέρμπι του Ολυμπιακού κόντρα στον ΠΑΟΚ (0-1), ο Δικέφαλος του Βορρά έφυγε με το τρίποντο της νίκης στις αποσκευές του παρότι είχε μόλις 4 τελικές έναντι 23 του Ολυμπιακού!

Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, μπορεί να είχε τελικό νικητή τους Ασπρόμαυρους, αλλά οι αριθμοί δεν αποτυπώνουν την πραγματικότητα. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας συνολικά 23 ευκαιρίες για γκολ, εκ των οποίων οι 15 ήταν στο β’ ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ είχε συνολικά 4, με μόλις μία στην επανάληψη.

Παρόλα αυτά, ο πίνακας έδειξε στο τέλος Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 0-1, αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε τη νίκη εκμεταλλευόμενη το λάθος του Ανδρέα Γιαννιώτη και εν συνεχεία του Γιάγκος Βούκοβιτς.