Απο-φάσεις με δυσοσμία… εξυγίανσης (vid)

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει και φέτος τα φαινόμενα... εξυγίανσης του ελληνικού ποδοσφαίρου. Τα διαιτητικά λάθη εναντίον των ερυθρόλευκων συνεχίζονται σε κάθε ματς και οι πειραιώτες είδαν από την πρώτη κιόλας αγωνιστική της φετινής σεζόν το «έργο» των... εξυγιαντών

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ με 1-0, σ’ ένα παιχνίδι που οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν καλή απόδοση. Οι ίδιοι άλλωστε ήταν αυτοί που αναγνώρισαν ότι η εμφάνιση της ομάδας του λιμανιού στην Κρήτη δεν ήταν καλή. Ωστόσο κανείς δεν μπορεί ν’ αφήνει εκτός «κάδρου» τις διαιτητικές αποφάσεις του Σέζου, ούτε φυσικά τις υποδείξεις των βοηθών του οι οποίες ήταν εναντίον του Ολυμπιακού. Γιατί πολύ απλά επηρέασαν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης, εις βάρος των πειραιωτών.

Γιατί δεν μπορεί να μην σταθεί κάποιος στην άρνηση του Σέζου να καταλογίσει το πέναλτι στο χέρι του Ποτουρίδη στο 91’ κι ενώ είχε πολύ καλή θέση για να δει την παράβαση. Όπως επίσης δεν μπορεί να μην επισημάνει κάποιος τις λανθασμένες υποδείξεις οφσάιντ των δύο βοηθών. Όλες εναντίον του Ολυμπιακού.

Όπως προαναφέραμε οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν καλή απόδοση στο ματς της Κρήτης. Από πότε όμως απαγορεύεται να κερδίσει μια ομάδα  ένα ματς στην κακή της βραδιά; Υπάρχει κάπου γραμμένο τέτοιο ποδοσφαιρικό «θεώρημα»;

Κι όμως οι αποφάσεις του Σέζου διαμόρφωσαν με ετσιθελικό μάλιστα τρόπο το αποτέλεσμα στην Κρήτη, με τις δυνάμεις της… εξυγίανσης να ορθώνουν ξανά εμπόδια στον δρόμο του Ολυμπιακού. Κάνουν ότι μπορούν για να σταματήσουν τους ερυθρόλευκους κι αυτό που πρέπει να σημειωθεί είναι πως διαιτητικές αποφάσεις εναντίον της πειραϊκής ομάδας βλέπουμε από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Από την πρώτη αγωνιστική και σε κάθε παιχνίδι, όπως μπορείτε να δείτε χαρακτηριστικά στις περιπτώσεις που ακολουθούν. Η περιβόητη… εξυγίανση προσπαθεί με κάθε τρόπο να ανακόψει την πορεία των ερυθρόλευκων. Είναι εκείνοι που το έκαναν την περασμένη αγωνιστική περίοδο και το συνεχίζουν φέτος με διαιτητικές αποφάσεις όπως αυτή του Σέζου στην Κρήτη, όπως αυτές που θα διαβάσετε και θα δείτε στο σχετικό βίντεο.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
26/08/18: Ολυμπιακός – Λεβαδειακός 1-0

24′: Ο βοηθός Τζιώτζιος (Θράκης)  έκοψε τον Ομάρ με ανύπαρκτο οφσάιντ.
45′: Σε γύρισμα του Πάρντο, η μπάλα βρήκε ξεκάθαρα το απλωμένο χέρι του Ντιόγκο μέσα στην περιοχή. Τόσο ο ρέφερι (Κουμπαράκης της ΕΠΣ Θράκης), όσο και ο βοηθός (Τζιώτζιος της ΕΠΣ Θράκης) είχαν ορατότητα της φάσης, όμως δεν καταλογίστηκε το πέναλτι.

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
02/09/18 Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 5-0

10′: Ο βοηθός Δημητριάδης (Καστοριάς) έκοψε τον Τσιμίκα με ανύπαρκτο οφσάιντ, ενώ ο παίκτης ήταν τρία μέτρα πίσω.
85′: Ο διαιτητής Φωτιάδης (Καστοριάς) δεν έδωσε πέναλτι στο τράβηγμα της φανέλας του Μιράντα από τον Τζημόπουλο.

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
16/09/18 Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 2-1

55′: Ο Γκάγκας (Λάρισας) δεν είδε ότι ο Μανιάς ήταν οφσάιντ στην ευκαιρία που έχασε ο παίκτης του Αστέρα.
64′: Αν έδινε το φάουλ στον Χριστοδουλόπουλο έπρεπε να δώσει και κίτρινη στον Ιγκλέσιας που θα ήταν η δεύτερη!

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
24/09/18 Πανιώνιος – Ολυμπιακός 0-1
Διαιτητής Τζήλος (Λάρισας)

10′: Το χέρι του Κούρντι, μετά από σέντρα που επιχείρησε ο Φορτούνης, έβγαζε μάτια και ήταν πέναλτι που δεν δόθηκε.
56′: Ένα ακόμη πέναλτι που δεν δόθηκε, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ολυμπιακού, ο Παπαγεωργίου τράβηξε παρατεταμένα τη φανέλα του Μπουχαλάκη, ο οποίος δεν μπόρεσε να πάρει έτσι την κεφαλιά, αφού τον έριξε ο παίκτης του Πανιωνίου στο έδαφος.
75′: Δεν απέβαλλε τον Τσιλούλη σε μία φάση ορισμός της κόκκινης κάρτας, αφού πήγε με τις τάπες στο πόδι του Καμαρά.

6η Αγωνιστική
07/10/18 ΑΕΚ – Ολυμπιακός   1-1

71′: Ο Δανός Κριστόφερσεν δεν έδωσε πέναλτι σε τράβηγμα της φανέλας του Χασάν από τον Μπακασέτα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη.

7η Αγωνιστική
21/10/18 ΟΦΗ – Ολυμπιακός 1-0
Διαιτητής Σέζος (Κιλκίς)

5′: Ο Πλατέλλας κλώτσησε τον Γκιλιέρμε και έδειξε κίτρινη, σε μια φάση που θα μπορούσε να αποβάλει τον παίκτη του ΟΦΗ.
34′: Πριν από το γκολ του ΟΦΗ, ο διαιτητής Σέζος δεν καταλογίζει φάουλ του Κυριακίδη επάνω στον Τσιμίκα. Ο ΟΦΗ παίρνει την μπάλα και ε την εξέλιξη του αγώνα, έρχεται το 1-0.
91′: Δεν  καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Ποτουρίδη, μετά από σουτ του Νάτχο.

Βοηθός Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής)

3′: Καταλόγισε ανύπαρκτο οφσάιντ σε βάρος του Ποντένσε, που έγινε κάτοχος της μπάλας από λάθος αντιπάλου.
87’: Αφησε επίθεση του Αραβίδη, αν και ήταν οφσάιντ, μια φάση που εξελίχθηκε σε κόρνερ υπέρ του ΟΦΗ.

Βοηθός Δημόπουλος (Φλώρινας)

72’: Καταλόγισε ανύπαρκτο οφσάιντ σε βάρος του Μάνου