Ο Ποντένσε και ο… Νικολούδης το 1981

Το γκολ που πέτυχε ο Πορτογάλος μέσος γλίτωσε τους ερυθρόλευκους από ένα αρνητικό ρεκόρ. Οι πειραιώτες είχαν να σκοράρουν οκτώ ματς στο πρώτο ημίχρονο αλλά ο Ποντένσε βρήκε δίχτυα στο πρώτο μέρος του χθεσινού αγώνα. Το κοινό στοιχεί με τον Τάκη Νικολούδη την σεζόν 1981-1982.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναιτωλικού με 2-1 χθες βράδυ στο Καραϊσκάκη και οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς της νίκης με τα γκολ του Ποντένσε και του Γκερέρο.

Αυτό μάλιστα που πρέπει να σημειωθεί γλίτωσε από ένα αρνητικό ρεκόρ με το γκολ που πέτυχε ο Ποντένσε στο εντέκατο λεπτό της χθεσινής αναμέτρησης. Οι ερυθρόλευκοι είχαν μείνει (μέχρι χθες) χωρίς γκολ στο πρώτο ημίχρονο σε οκτώ συνεχόμενα παιχνίδια πρωταθλήματος, για να μπει τέλος χθες με το γκολ του Πορτογάλου.

Το προηγούμενο ματς της Σούπερ Λίγκα που οι πειραιώτες είχαν καταφέρει να σκοράρουν στα πρώτα 45 λεπτά ήταν την τρίτη αγωνιστική εναντίον του Αστέρα Τρίπολης, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τελικά τη νίκη με 2-1.

Κάτι ανάλογο πάντως σε ότι αφορά το σκοράρισμα στο πρώτο ημίχρονο είχε συμβεί και πριν από πολλά χρόνια για την ομάδα του Πειραιά και πιο συγκεκριμένα την αγωνιστική σεζόν 1981 -1982. Και τότε ο Ολυμπιακός είχε μείνει χωρίς γκολ στο πρώτο ημίχρονο σε οκτώ συνεχόμενα παιχνίδια πρωταθλήματος. Τότε, ο παίκτης που είχε καταφέρει να πετύχει γκολ στα πρώτα 45 λεπτά ήταν ο Τάκης Νικολούδης, σε παιχνίδι εναντίον της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Το ματς είχε λήξει ισόπαλο 2-2 και οι ερυθρόλευκοι είχαν κατακτήσει το πρωτάθλημα εκείνη την αγωνιστική περίοδο.