Super League : Τα «ξέρατε ότι» της 13ης αγωνιστικής

Όλα τα στατιστικά στοιχεία των αγώνων της 12ης αγωνιστικής της Superleague και όσα πρέπει να ξέρετε για να κάνετε τους έξυπνους στην παρέα σας.

Είστε λάτρεις των στατιστικών του ποδοσφαίρου; Θέλετε να κάνετε τους… έξυπνους και τους γνώστες στην παρέα σας; Θέλετε απλώς να ενημερωθείτε και να εμπλουτίσετε τις γνώσεις σας;

To10.gr σας δίνει την ευκαιρία να κάνετε όλα τα παραπάνω, παραθέτοντας κάθε λογής στατιστικό στοιχείο, με τη συνδρομή του Soccerbase.gr, της κορυφαίας βάσης δεδομένων και στατιστικών του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Εσείς, λοιπόν, ξέρατε ότι…

• Ο Μιχάλης Μανιάς έφτασε τα 13 γκολ με τον Αστέρα Τρίπολης στην Σούπερ Λιγκ, όσα έχει και ο Απόστολος Γιάννου. Δεν υπάρχει άλλος Έλληνας παίκτης, που να έχει πετύχει περισσότερα από αυτούς τους δύο.

• Δύο φορές στην ιστορία της στη Σούπερ Λιγκ, η Κέρκυρα έχει νικήσει εκτός έδρας σε παιχνίδι που βρέθηκε πίσω στο σκορ. Το 2006 με τον ΟΦΗ και τον περασμένο Μάρτη με τον Αστέρα Τρίπολης. Ποτέ όμως δεν έχει νίκη σε αγώνα που βρέθηκε δύο γκολ πίσω στο σκορ.

• Ο Αστέρας Τρίπολης στα τρία τελευταία παιχνίδια του έχει πετύχει έξι γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στα δέκα πρώτα δεν είχε βάλει ούτε ένα γκολ!

• Από τις 22 Φεβρουαρίου 2015 είχε να βάλει τρία γκολ στο πρώτο μέρος στην έδρα του ο Αστέρας. Όταν είχε νικήσει 6-1 (3-0 ημίχρονο) τον ΟΦΗ.

• Ο Μιχάλης Μανιάς έγινε ο πρώτος σκόρερ του Αστέρα Τρίπολης μεταξύ Ελλήνων, με 14 γκολ. Ξεπέρασε τον Απόστολο Γιάννου, που έχει 13.

• Ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς έπαιξε το 50ο του παιχνίδι με τη φανέλα της Ξάνθης.

• Ο ΠΑΟΚ δεν έχει ηττηθεί ποτέ από την Ξάνθη σε αγώνα που προηγήθηκε. Άλλωστε περισσότερες από τις μισές νίκες της σε βάρος του ΠΑΟΚ, η Ξάνθη τις έχει κάνει με 1-0.

• Το αυτογκόλ του Πάμπλο ντε Λούκας είναι το πρώτο αυτογκόλ στην ιστορία των αγώνων της Ξάνθης με τον ΠΑΟΚ.

• Ο Ρόμπερτ Μακ έχει παίξει στην Ξάνθη δύο φορές και έχει σκοράρει και τις δύο. Τον Δεκέμβρη του 2014 στην ήττα του ΠΑΟΚ με 4-2 και το Σάββατο.

• Ο ΠΑΟΚ έχει προηγηθεί εκτός έδρας δύο φορές φέτος, με Λάρισα και Πανιώνιο 1-0, αλλά δεν νίκησε (1-1 και τα δύο παιχνίδια). Στην Ξάνθη προηγήθηκε και νίκησε με 3-0.

• Από τις 22 Σεπτεμβρίου 2015 είχε να δεχτεί η Ξάνθη τρία γκολ στην έδρα της (1-3 με Ολυμπιακό τότε), και από τις 5 Φεβρουαρίου 2014 να χάσει με τρία γκολ διαφορά (0-3 από τον ΠΑΣ Γιάννινα τότε).

• Το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον Πανιώνιο ήταν το 100ο του φετινού πρωταθλήματος, από τα 240 που θα γίνουν συνολικά.

• Το γκολ του Νίκου Καλτσά στο παιχνίδι Αστέρα Τρίπολης – Κέρκυρας, ήταν το 200ο στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ.

• Στα τελευταία εννέα παιχνίδια ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Πανιώνιο, καμία από τις δύο ομάδες δεν έχει πετύχει περισσότερα από ένα γκολ!

• Ο Ολυμπιακός έχει νικήσει τον Πανιώνιο 82 φορές για την Α’ Εθνική και αυτό είναι το απόλυτο ρεκόρ νικών ανάμεσα σε δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός έχει 81 νίκες επί του Πανιωνίου και έμεινε εκεί. Ωστόσο έπαιξε για 119η φορά, ενώ ο Ολυμπιακός έχει παίξει 113.

• Ο Δημήτρης Εμμανουηλίδης έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που παίζει στο φετινό πρωτάθλημα, σε ηλικία 17 ετών, ενός μήνα και 8 ημερών. Και μόλις ο δεύτερος γεννημένος μετά το 2000, μετά τον Δημήτρη Μελιόπουλο της Ξάνθης.

• Τον Ιανουάριο του 1983 και τον Φεβρουάριο του 2001 είναι οι μοναδικές περιπτώσεις μέχρι σήμερα, που ο Πανιώνιος νίκησε στην έδρα του Παναθηναϊκού για την Α’ Εθνική.

• Οκτώ αγώνες αήττητος ήταν στην έδρα του ο Παναθηναϊκός, μέχρι να χάσει από τον Πανιώνιο.

• Μετά από 13 παιχνίδια ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Πανιώνιο, νίκησε ο φιλοξενούμενος. Για 10 παιχνίδι στη σειρά, και οι δύο ομάδες δεν μπορούν να πετύχουν περισσότερα από ένα γκολ!

• Ο Θεόδωρος Μπέριος έγινε ο 375ος παίκτης που χρησιμοποιήθηκε φέτος στη Σούπερ Λιγκ και χρειάστηκε να παίξει μόλις τέσσερα λεπτά για να παραχωρήσει πέναλτι!

• Ο Μάκης Χάβος συμπλήρωσε 200 αγώνες πρωταθλήματος στην προπονητική του καριέρα (133 Σούπερ Λιγκ, 53 Β’ Εθνική και 14 στην Κύπρο).

• Πρώτη φορά σε παιχνίδι πρωταθλήματος φέτος η ΑΕΚ έβαλε δύο γκολ εκτός έδρας. Σε έξι παιχνίδια ως τώρα είχε τέσσερις φορές από ένα γκολ και δύο φορές δεν σκόραρε.

• Ο Μάρκο Λιβάγια έχει πετύχει πέντε γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της ΑΕΚ. Μάλιστα έχει πετύχει τα πέντε από τα επτά τελευταία γκολ της ΑΕΚ.

• Ο Σέρχιο Αραούχο έχει τέσσερα γκολ και δύο ασίστ στα έξι τελευταία παιχνίδια του με την ΑΕΚ. Στα δέκα προηγούμενα είχε ένα γκολ και μια ασίστ.

• Για έκτο παιχνίδι στη σειρά, η ΑΕΚ έμεινε χωρίς γκολ στη Λιβαδειά στο πρώτο ημίχρονο. Σε αυτά τα έξι έχει πετύχει έξι γκολ στο δεύτερο ημίχρονο!

• Ο Πανιώνιος έγινε η πρώτη ομάδα από καταβολής Α’ Εθνικής (1959), που νικά για το πρωτάθλημα, μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος, εκτός έδρας Ολυμπιακό (26 Φεβρουαρίου), ΑΕΚ (17 Μαϊου, πλέι οφ) και Παναθηναϊκό (3 Δεκεμβρίου)!

• Σε 13 παιχνίδια ανάμεσα στον Πλατανιά και τον Ατρόμητο, η ομάδα της Κρήτης κέρδισε πρώτη φορά πέναλτι, αλλά το έχασε ο Μπούτνικ. Ένα έχει κερδίσει και ο Ατρόμητος, το 2014 στο Περιστέρι, αλλά επίσης το έχασε ο Τάτος.

• Για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Θόδωρος Βασιλακάκης πέτυχε δύο γκολ σε ένα παιχνίδι. Τα προηγούμενα 17 που είχε πετύχει ήταν όλα μονά.

• Για πρώτη φορά στην ιστορία του στη μεγάλη κατηγορία ο Ατρόμητος φτάνει τις τέσσερις νίκες εκτός έδρας από τον πρώτο γύρο! Έχει τις περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα στο φετινό πρωτάθλημα.

• Οι έξι βαθμοί του Πλατανιά σε 13 αγωνιστικές είναι η χειρότερη συγκομιδή ομάδας από το 2009-10, όταν ο Πανθρακικός είχε μόλις δύο.

• Ο Απόλλων Σμύρνης είναι η ομάδα που έχει δεχτεί τα περισσότερα στο τελευταίο 15λεπτο (75-90), τα 5 μάλιστα από τα 7 μετά το 85′. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να έχει απολέσει 7 βαθμούς μετά το 75ο λεπτό. Επίσης ο Απόλλων έχει ως το 30′ την καλύτερη άμυνα (μαζί με τον Λεβαδειακό) με ένα γκολ!