ΠΑΟΚ Κ19 – Άρης Κ19 3-1

Ο δικέφαλος πήρε το ντέρμπι των «μικρών» και παρέμεινε οδηγός στην κούρσα του πρωταθλήματος Κ19.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με τον Αρη για το πρωτάθλημα της Κ19, επικρατώντας εντός έδρας με σκορ 3-1. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία που ήταν ανώτερη, προηγήθηκε με 3-0, χάρη στα γκολ των Μπαλογιάννη (25’), Πουράρα (75’) και Τζοβάρα (76’), με τους κίτρινους να μειώνουν στο 87’ με τον Σιούτα

Μάλιστα το πρώτο γκολ του δικεφάλου σημειώθηκε από απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ενώ στο 24’ είχε προηγηθεί δοκάρι για τους γηπεδούχους από κεφαλιά του Τζοβαρά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Τα δύο επόμενα γκολ των γηπεδούχων σημειώθηκαν με διαφορά ενός λεπτού! Αρχικά στο 75’ μετά από ασίστ του Χατζηστραβού, ο Πουρναράς κατάφερε να σκοράρει για το 2-0, ενώ στο 76’ ο Δούμτσης έβγαλε ωραία σέντρα, με τον Τζοβάρα να γράφει με κεφαλιά το 3-0.

O Άρης κατάφερε να μειώσει στο σκορ τρία λεπτά πριν το φινάλε του ματς, όταν στο 87’ ο νεοεισελθόντας Σιούτας (μετά από ωραία αντεπίθεση) κέρδισε στο τετ α τετ τον Παπαδόπουλο για το τελικό 3-1.

Να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι και με τον Τσιγγάρα.

Με τη νίκη αυτή ο δικέφαλος έφτασε τους 58 βαθμούς σε 20 βαθμούς και παραμένει πρώτος, με την 2η ΑΕΚ να ακολουθεί με 45 και ματς περισσότερο. Στους 32 βαθμούς παρέμεινε ο Αρης σε 21 ματς και είναι 7ος.

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Παπαδόπουλος, Λύρατζης, Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Τσαούσης, Τσιγγάρας, Μπαλογιάννης, Γαϊτανίδης (Δούμτσης 64′), Τζοβάρας (Πανίδης 79′), Γκαργκαλατζίδης (Πουρνάρας 64′), Χατζηστραβός

ΑΡΗΣ (Μελισσάς): Μπαταλαμάς, Τράκας, Χατζηπιρπιρίδης, Καλλίδης, Κοντοπούλης, Σενγκέρκης, Μπαγκαλιάνης, Μπαλικτσής, Κοντοπούλης (Σιούτας 76′), Ψωματάκης (Παπανίκος 46′), Τσανγκαλίδης (Μπακούτσης 46′).