Παναθηναϊκός: Τα πολυβόλα Σισέ, Μπεργκ, Λέτο κι ο πιο… αργός εκτελεστής Μακέντα

Ο Ιταλός επιθετικός σκοράρει με τη μικρότερη συχνότητα απ’ όλους τους φορ του Παναθηναϊκού στη Σούπερ Λίγκα.

Το περασμένο καλοκαίρι ο Παναθηναϊκός είχε τη δυνατότητα ν’ αποκτήσει μόνο έναν ξένο ποδοσφαιριστή και φυσικά οι Δώνης, Νταμπίζας αποφάσισε αυτός να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

Το διαθέσιμο μπάτζετ δεν ήταν μεγάλο και αυτό περιόριζε ακόμα περισσότερο τις επιλογές του. Τελικά επιλέχθηκε ο Φεντερίκο Μακέντα. Σε καλή ηλικία (27 ετών) και με τεράστιο κίνητρο να επανέλθει σε υψηλό επίπεδο, αφού είχε μείνει δύο χρόνια στη Serie B με τη Νοβάρα.

Έμεινε ελεύθερος από τον ιταλικό σύλλογο, ο οποίος υποβιβάστηκε στην Τρίτη κατηγορία και στις 3 Σεπτεμβρίου (το διάστημα που επιτρέπονταν οι μεταγραφές ελεύθερων παικτών) υπέγραψε τριετές συμβόλαιο με τον Παναθηναϊκό.

Ο Μακέντα αν και δεν έκανε προετοιμασία, μπήκε σχετικά γρήγορα στην ομάδα. Στις 23 Σεπτεμβρίου έκανε ντεμπούτο στο ματς με τον Λεβαδειακό κι έδωσε την ασίστ στον Γιόχανσον για το τελικό 3-0 κι έξι μέρες αργότερα πέτυχε το πρώτο του και σημαντικό τέρμα με το «τριφύλλι».

Συγκεκριμένα, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 με τον ΠΑΣ Γιάννινα και χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό. Συνέχισε αρκετά καλά κι έδειχνε σε καλή κατάσταση μέχρι το τέλος του 2018. Έκλεισε το πρώτο μισό με έξι γκολ. Πέντε στο πρωτάθλημα κι ένα στο κύπελλο με τον Παναιτωλικό στη φάση των ομίλων.

Στο ματς με τον Ατρόμητο, ωστόσο, στις 16/12 κι αφού είχε σκοράρει, τραυματίστηκε. Γύρισε στα μέσα του Ιανουαρίου κι έκτοτε έχει πετύχει μόνο ένα γκολ με την ΑΕΛ (με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος). Έφτασε συνολικά τα έξι, αλλά αυτή η συγκομιδή δεν ικανοποιεί ούτε τον ίδιο, ούτε και τους Νταμπίζα, Δώνη που τον επέλεξαν. Ο Παναθηναϊκός παρουσιάζει δυστοκία στον δεύτερο γύρο κι έχει θέμα στη δημιουργία, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αποκλειστικός υπεύθυνος είναι ο Ιταλός. Ούτε, βέβαια, έχει το μεγαλύτερο μερίδιο. Όλη η ομάδα είναι κακή στο δεύτερο μισό. Παίζει ρόλο εκτός από την ικανότητα του φορ, πόσο και πως τροφοδοτείται.

Να σημειωθεί ότι ο Μακέντα έχει αγωνιστεί στα 19 από τα 23 ματς πρωταθλήματος κι έχει 25 τελικές. Ο βασικός φορ του Παναθηναϊκού είναι πρώτος σκόρερ, αλλά δεν έχει τις περισσότερες τελικές. Σ’ αυτή τη στατιστική κατηγορία προπορεύεται ο Μπουζούκης με 37 (κυρίως σουτ εκτός περιοχής), ενώ τρίτος με 24, μόλις μία πίσω από τον Μακέντα είναι ο εξτρέμ Χατζηγιοβάνης.

Ο Ιταλός επιθετικός, σύμφωνα με τους αριθμούς της διοργανώτριας, έχει αγωνιστεί 1.620 λεπτά. Αυτό σημαίνει ότι σημειώνει ένα γκολ ανά 270 λεπτά. Τρία παιχνίδια δηλαδή. Η συγκεκριμένη επίδοση είναι η χειρότερη πρώτου σκόρερ σε μία σεζόν στον Παναθηναϊκό, σε επίπεδο Σούπερ Λίγκας. Πιο πριν, άλλωστε, οι σπουδαίοι επιθετικοί που είχε η ομάδα, σκόραραν με ακόμα μεγαλύτερη συχνότητα.

Ο Μακέντα δεν έχει καταφέρει ακόμα να ισοφαρίσει την καλύτερη επίδοσή του στη Νοβάρα, που ήταν 7 γκολ την περίοδο 2016-17. Έχει επτά ματς μπροστά του και λογικά όχι απλά θα την φτάσει, αλλά θα την ξεπεράσει. Το ρεκόρ καριέρας του είναι 10 γκολ τη σεζόν 2013-14 με τη φανέλα της Μπέρμιγχαμ στην Τσάμπιονσιπ (αναφερόμαστε μόνο στο πρωτάθλημα και όχι σε άλλες διοργανώσεις, κύπελλα ή Λιγκ Καπ).

Το να πετύχει διψήφιο αριθμό γκολ μοιάζει δύσκολο, αν κρίνουμε από τους αριθμούς, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Μπροστά του ο Ιταλός έχει δύο ματς πρόκληση, τα ντέρμπι με ΑΕΚ, ΟΣΦΠ και ακολουθούν θεωρητικά εύκολοι αντίπαλοι(Απόλλων, ΟΦΗ), ζόρικοι (Άρης, Ατρόμητος) και μία ομάδα που είναι του ύψους ή του βάθους (Παναιτωλικός).

Μικρότερη συχνότητα
Το ένα γκολ ανά 270 λεπτά, λοιπόν, είναι η χειρότερη επίδοση. Ο Μακέντα φυσικά ξεπέρασε τους περσινούς πρώτους σκόρερ, στην πλέον τραγική σεζόν του Παναθηναϊκού. Την περασμένη σεζόν πρώτος σκόρερ ήταν ο μεσοεπιθετικός Βιγιαφάνιες με πέντε γκολ, ο οποίος, ωστόσο, αποχώρησε τον Γενάρη! Αν έμενε λογικά θα είχε 2-3 ακόμα. Τα ίδια τέρματα πέτυχε και ο μέσος Λουντ. Ο Αργεντινός, όμως, σημείωνε ένα γκολ ανά 209 λεπτά (ο Φινλανδός ανά 500 λεπτά).

Λέτο, Σισέ, Μπεργκ
Τις καλύτερες επιδόσεις για τον Παναθηναϊκό σε επίπεδο Σούπερ Λίγκας διαθέτουν φυσικά οι σπουδαίοι Λέτο, Σισέ, Μπεργκ. Κι όσο κι αν φαίνεται περίεργο, ο Λέτο είναι πρώτος. Την περίοδο 2011-12 ο Αργεντινός σάρωνε τα πάντα στο πέρασμά του. Πέτυχε 15 γκολ σε 17 ματς. Εκείνη την περίοδο είχε πάρει από το χέρι τον Παναθηναϊκό και τον είχε στην κορυφή. Στην αρχή του δεύτερου γύρου, όμως, βγήκε η ζημιά στο γόνατο. Δεν ξαναέπαιξε. Αν συνέχιζε ήταν πολύ πιθανό να γράψει ιστορία, να πιάσει επιδόσεις Βαζέχα. Κι ενδεχομένως να μην έχανε το πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός. Ο Λέτο, λοιπόν, σκόραρε ένα γκολ ανά 100 λεπτά. Σχεδόν ένα γκολ το ματς δηλαδή.

Ακολουθεί ο εκτελεστής Σισέ με ένα γκολ ανά 110 λεπτά και τρίτος είναι ο Σκανδιναβός δολοφόνος με ένα τέρμα ανά 119 λεπτά. Αναφερόμαστε πάντα στους πρώτους σκόρερ κάθε χρονιάς στον Παναθηναϊκό. Εκπληκτική, για παράδειγμα, είναι η επίδοση του Πετρόπουλου, ο οποίος την πρώτη σεζόν της πολυμετοχικότητας (2008-09) χωρίς να είναι βασικός, σημείωσε έξι γκολ σε μόλις 758 λεπτά. Λιγότερα κι από τα μισά λεπτά του Μακέντα. Ο Έλληνας φορ είχε δηλαδή ένα τέρμα ανά 126 λεπτά.

Μονοψήφιος
Ο Μακέντα αν δεν πετύχει δέκα γκολ, θα γίνει ο τρίτος σκόρερ του Παναθηναϊκού από το 2006-07, που δεν κατάφερε να πιάσει διψήφιο αριθμό. Ο Βιγιαφάνιες εφόσον έμενε πέρσι, βέβαια, μέχρι το τέλος της σεζόν, δεν γνωρίζει κανείς αν θα έφτανε τα δέκα. Ο Χοσέ Τοτσέ, παράλληλα, τη σεζόν 2012-13, επίσης κακή για την ομάδα, που έμεινε εκτός Ευρώπης (δεν πήρε άδεια από την ΟΥΕΦΑ, αν και νίκησε την Ξάνθη σε μπαράζ) σταμάτησε στα εννέα γκολ.

Ο Ισπανός, πάντως, είχε ένα τέρμα ανά 184 λεπτά. Στα στοιχεία που παραθέτουμε, παρουσιάζουμε τους σκόρερ (στη Σούπερ Λίγκα) του Παναθηναϊκού με περισσότερα ή τα ίδια γκολ του Μακέντα μέχρι στιγμής.