Κλείνει τη σεζόν με νίκη ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» συνηθίζουν ν’ αποχαιρετούν την αγωνιστική περίοδο κατακτώντας τους τρεις βαθμούς. Μία φορά ακόμα έπεσε η αυλαία κόντρα στον Παναιτωλικό.

Αστείο θεωρείται να ισχυριστεί κάποιος ότι αν ο Παναθηναϊκός νικήσει τον Παναιτωλικό, κλείνει τη σεζόν με χαμόγελα. Αυτό το κλισέ δεν μπορεί να βρει εφαρμογή σε μία περίοδο που ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει τίτλο και δεν μπόρεσε έστω να εξασφαλίσει μία θέση στην πεντάδα, προκειμένου να εκτίσει την ποινή αποκλεισμού από την ΟΥΕΦΑ.

Εννοείται, βέβαια, ότι το «τριφύλλι» είναι υποχρεωμένο να νικήσει το απόγευμα της Κυριακής τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ για τη φανέλα του και να βελτιώσει λίγο τη βαθμολογική του θέση. Το μάξιμουμ φυσικά που μπορεί να φτάσει είναι έβδομος.

Απλώς να σημειώσουμε ότι αν ο Παναθηναϊκός νικήσει και ο Άρης δεν πράξει το ίδιο απέναντι στην Ξάνθη, τότε η ομάδα του Γιώργου Δώνη στον αγωνιστικό χώρο και χωρίς το -11 φυσικά, θα είναι πέμπτη… Πλέον, δεν αλλάζει κάτι, αλλά ο Παναθηναϊκός οφείλει να πει «αντίο» στη σεζόν με μία νίκη.

Από το 2000 κι έπειτα στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος, ο Παναθηναϊκός συνήθως κατακτά τους τρεις βαθμούς. Σε 18 αναμετρήσεις μετράει 14 νίκες και τρεις ήττες. Σημείωσε επίσης μία ισοπαλία, ως γηπεδούχος, αλλά στο ουδέτερο γήπεδο της Λιβαδειάς το 2007, με αντίπαλο την Κέρκυρα.

Μία φορά στο παρελθόν έτυχε ο Παναθηναϊκός να παίζει το τελευταίο του ματς με αντίπαλο τον Παναιτωλικό. Στις 22/4/12 υποδέχθηκε στο ΟΑΚΑ τους και μετέτρεψε τον αγώνα σε περίπατο επικρατώντας 4-0.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι στα 9 από τα 18 ματς, το «τριφύλλι» πέτυχε τρία γκολ και άνω… Οι τρεις ήττες σημειώθηκαν από ομάδες της επαρχίας. Δύο από την Ξάνθη, η μία πέρσι με τον Ουζουνίδη στον πάγκο και πολλά νέα παιδιά στην ενδεκάδα. Η άλλη ήταν εκτός έδρας από τον Ολυμπιακό Βόλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Παναθηναϊκού στο τελευταίο ματς της σεζόν (αναφερόμαστε στο πρωτάθλημα κι όχι σε play offs):