Άγιαξ-ΟΦΗ 6-2 (pics)

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε 6-2 από τον Άγιαξ σε φιλικό αγώνα, με τους Τσιλιανίδη και Σεμέντο να σκοράρουν για τους Κρητικούς. Τραυματίας αποχώρησε ο Μπράουν.

«Βαριά» φιλική ήττα υπέστη ο ΟΦΗ από τον Άγιαξ με 6-2, με τον Αίαντα να αγωνίζεται κατά βάση με νεαρούς ποδοσφαιριστές.

Μέχρι το 58′ το σκορ ήταν 2-2 και οι Κρητικοί έδειχναν να πατούν καλά στο γήπεδο, ωστόσο στη συνέχεια επήλθε αγωνιστική… καθίζηση, με την ολλανδική ομάδα να σκοράρει τέσσερα γκολ σε 22 λεπτά (58′-80′).

Ο Άγιαξ προηγήθηκε νωρίς και συγκεκριμένα στο 5′ με τον Κλας-Γιαν Χούντελααρ, αλλά ο ΟΦΗ απάντησε άμεσα ισοφαρίζοντας μόλις στο 7′ με τον Σεμέντο να πλασάρει εύστοχα.

Στο 33’ ο Μπράουν, δεξί μπακ των Κρητικών, αποχώρησε με ενοχλήσεις, με τον Μαρινάκη να παίρνει τη θέση του.

Στο 26′ οι Ολλανδοί πήραν εκ νέου το προβάδισμα με γκολ του Ντε Βιτ, με το 2-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο 57′ ο ΟΦΗ ισοφάρισε ξανά, με σκόρερ τον Τσιλιανίδη, ωστόσο η χαρά της ελληνικής ομάδας κράτησε λιγότερο από ένα λεπτό, καθώς στο 58′ ο Άγιαξ πέρασε μπροστά στο σκορ με 3-2. Σκόρερ ο Πιέριε με κοντινό πλασέ.

Από εκεί και έπειτα όλα πήραν τον δρόμο τους για την Ολλανδική ομάδα, με τους Χούντελααρ (62′), Ντε Βιτ (68′) και Σένε (80′) να γράφουν το τελικό 6-2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΓΙΑΞ: Κοτάρσκι, Τίμπερ, Μαγκαλάν, Μπότμαν, Πιέρε, Σένε (82′ Περέιρα), Λαμπαγιάντ, Εκλενκάμπ (36′ Σιέμ Ντε Γιονγκ-67′ Τέιλορ), Χούντελαρ, Ντε Βιτ, Λανγκ

ΟΦΗ: Σωτηρίου (74′ Δερμιτζάκης), Μπράουν (33′ Μαρινάκης), Νάστος, Γιαννούλης (77′ Σουρνάκης), Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σακόρ (77′ Περδίκης), Ναμπί (60′ Μάνος), Σεμέδο, Σασί (60′ Φερέιρα), Τσιλιανίδης (60′ Νέιρα)

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η ενδεκάδα του @oficrete στον φιλικό αγώνα με τον AFC Ajax (15:00 Ελλάδας)____ Our starting 11 against AFC Ajax