Super League : Τα «ξέρατε ότι» της 15ης αγωνιστικής

Όλα τα στατιστικά στοιχεία των αγώνων της 15ης αγωνιστικής της Superleague και όσα πρέπει να ξέρετε για να κάνετε τους έξυπνους στην παρέα σας.

Είστε λάτρεις των στατιστικών του ποδοσφαίρου; Θέλετε να κάνετε τους… έξυπνους και τους γνώστες στην παρέα σας; Θέλετε απλώς να ενημερωθείτε και να εμπλουτίσετε τις γνώσεις σας;

To10.gr σας δίνει την ευκαιρία να κάνετε όλα τα παραπάνω, παραθέτοντας κάθε λογής στατιστικό στοιχείο, με τη συνδρομή του Soccerbase.gr, της κορυφαίας βάσης δεδομένων και στατιστικών του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Εσείς, λοιπόν, ξέρατε ότι…

• Μετά από δεκαεπτάμισι χρόνια έπαιξαν ΑΕΚ και Απόλλων αντίπαλοι στη μεγάλη κατηγορία (7 Μαϊου 2000 ΑΕΚ – Απόλλων 3-0). Από τότε αγωνίστηκαν τέσσερις φορές στην Β’ Εθνική και δύο στο Κύπελλο.

• Μετά από οκτώ χρόνια και 45 μέρες σκόραρε στην Σούπερ Λιγκ ο Στέφανος Σιόντης. Το προηγούμενο με τη φανέλα της Καβάλας επί του Πανθρακικού την 1η Νοεμβρίου 2009.

• Τα οκτώ γκολ που έφτασε ο Αμρ Ουάρντα είναι ήδη ρεκόρ σεζόν, από τότε που παίζει στην Ελλάδα. Τα έξι τελευταία μάλιστα τα έχει πετύχει εκτός έδρας! Μάλιστα έχει πετύχει τα έξι από τα 13 της ομάδας του στο διάστημα αυτό, έχοντας και μια ασίστ!

• Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Ατρόμητος έπιασε τους 30 βαθμούς στις 15 αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Η καλύτερη επίδοσή του ήταν οι 28 βαθμοί του 2013-14, που στον πρώτο γύρο (17 αγώνες τότε) είχε φτάσει τους 32 βαθμούς.

• Έστω και αν μπήκε στο τέλος του αγώνα της Κέρκυρας, ο Γιώργος Ζησόπουλος συμπλήρωσε 400 αγώνες σε συλλογικό επίπεδο στην καριέρα του (287 Α’ Εθνική, 60 Β’ Εθνική, 36 Κύπελλο Ελλάδας και 17 Europa League).

• Η ΑΕΚ δεν σκόραρε γηπεδούχος σε βάρος του Απόλλωνα για πρώτη φορά μετά από 52 χρόνια. Την τελευταία φορά που ο Απόλλων κατάφερε να κρατήσει το «0», είχε τερματοφύλακα τον Φώτη Δούκα και στους κινηματογράφους της Αθήνας έκανε πρεμιέρα η ταινία «Το χώμα βάφτηκε κόκκινο»!

• Ο Στέλιος Μαλεζάς σκόραρε για τον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά από τις 6 Μαρτίου 2010! Τότε είχε αντίπαλο τερματοφύλακα τον Χοσέ Μανουέλ Ρόκα, την Κυριακή τον είχε αντίπαλο προπονητή!

• Ο Χρήστος Κουντουριώτης έγινε ο 30ος ποδοσφαιριστής που χρησιμοποιεί ο Παναθηναϊκός στην Σούπερ Λιγκ, με τη συμπλήρωση ενός γύρου.

• Ο Παναθηναϊκός θα κάνει πρωτοχρονιά χωρίς νίκη εκτός έδρας στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά από αυτή του 1981. Τότε μάλιστα κατάφερε το πρώτο του διπλό στις 5 Απριλίου 1981!

• Η Ξάνθη έμεινε για πρώτη φορά στην ιστορία της αήττητη σε τέσσερα διαδοχικά παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό, αλλά έχασε την ευκαιρία να γίνει η δεύτερη ομάδα που θα τον νικούσε σε τέσσερα διαδοχικά. Μόνο ο Ολυμπιακός έχει κάνει κάτι τέτοιο. Η Ξάνθη σταμάτησε στα τρία.

• Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Παναθηναϊκός έκλεισε τον πρώτο γύρο πρωταθλήματος με περισσότερες ήττες από νίκες και με αρνητική διαφορά τερμάτων!

• Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Ξάνθη έμεινε αήττητη στον πρώτο γύρο από ΑΕΚ, Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. Ολόκληρο γύρο, αλλά δεύτερο, για τελευταία φορά έμεινε αήττητη το 2006-07 (07/01/07 Ξάνθη – Ολυμπιακός 0-0, 20/01/07 Ξάνθη – Παναθηναϊκός 0-0, 29/04/07 ΑΕΚ – Ξάνθη 0-0)

• Ο Λεβαδειακός δεν είχε νικήσει ποτέ ξανά με χειμερινή ώρα, μέχρι που το έκανε χθες με τον Πανιώνιο. Στα επτά πρώτα παιχνίδια του έκανε τρεις νίκες και ήταν αήττητος.

• Τους 100 αγώνες στην Σούπερ Λιγκ συμπλήρωσε χθες ο Βαλεντίνος Βλάχος του Πανιωνίου. Οι 73 από αυτές με τους κυανέρυθρους.

• Οι 52 από τους 120 αγώνες του πρώτου γύρου της Σούπερ Λιγκ, το 43% δηλαδή, δεν είχαν γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Και οι 91 από τους 120, το 76% δηλαδή, είχαν το πολύ ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο!

• Ο Λεβαδειακός βρέθηκε φέτος πέντε φορές πίσω στο σκορ στην έδρα του, αλλά έχασε μόνο μια, από την ΑΕΚ! Δύο φορές νίκησε (Απόλλωνα και Πανιώνιο) και δύο έφερε ισοπαλία (Πλατανιά και Γιάννινα).

• Ο Πέτρος Γιακουμάκης έφτασε τα 18 γκολ με τον Λεβαδειακό στην Σούπερ Λιγκ. Μόνο πέντε ποδοσφαιριστές έχουν πετύχει περισσότερα για την ομάδα της Βοιωτίας (Μάντζιος 34. Λεμονής 24, Κάβουρας 23, Τσάνας 21 και Ναπολεόνι 19).

• Για πρώτη φορά στην ιστορία τους, ο Λεβαδειακός νίκησε τον Πανιώνιο δύο φορές μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος (30 Απριλίου 3-1 εκτός και 18 Δεκεμβρίου 2-1 εντός έδρας).

• Γύρος Σούπερ Λιγκ … σπέσιαλ! Στον πρώτο γύρο χρησιμοποιήθηκαν 385 ποδοσφαιριστές, οι 343 τουλάχιστον μια φορά βασικοί και οι οκτώ από αυτούς δεν έχασαν λεπτό στις 15 αγωνιστικές;

• Η ΑΕΚ σε επτά και ο Πανιώνιος σε οκτώ παιχνίδια εκτός έδρας, δεν κατάφεραν να πετύχουν ούτε γκολ στο πρώτο ημίχρονο! Ο Πανιώνιος πάντως είχε επτά 0-0 και ένα 0-1 (ήττα) στο ημίχρονο. Η ΑΕΚ είχε πέντε 0-0 και δύο ήττες 0-1!