Αρβανίτη-Καραγκούνη με ανατροπή στις «16»

Την απευθείας πρόκριση τους στις 16 καλύτερες ομάδες του τουρνουά τριών αστέρων της παγκόσμιας ομοσπονδίας βόλεϊ (FIVB) στο Σίδνεϊ πήραν οι Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη (Νο 27).

Η εθνική ομάδα αν και βρέθηκε πίσω με 1-0 σετ και 6-2 στο τάι μπρέικ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε την νίκη με 2-1 (17-21, 21-17, 15-09) και την πρόκριση επί των Λινκ, Ζενγκ (Νο 22) από την Κίνα. Τον επόμενο αντίπαλό τους στον δρόμο για τα προημιτελικά θα τον μάθουν μόλις ολοκληρωθεί η φάση των ομίλων.

Στο πρώτο σετ, οι δύο αθλήτριες προηγήθηκαν με 12-11, όμως οι Κινέζες με δικό τους σερί πέρασαν μπροστά με 12-14 για να πάρουν το πρώτο σετ με 17-21. Η απάντηση της Αρβανίτη και της Καραγκούνη ήρθε άμεσα. Μετά το 0-2 της Κίνας η εθνική ομάδα πέρασε μπροστά με 7-4 και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Λιν και Ζενγκ κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (17-16), όμως το σετ κατέληξε στην Ελλάδα με 21-17.

Στο τάι μπρέικ, Βίκυ και Πένυ βρέθηκαν πίσω με 4 (2-6), κάλεσαν γρήγορα τάιμ άουτ και αμέσως μείωσαν στον πόντο με σερί 3-0 (5-6), για να περάσουν λίγο αργότερα μπροστά στο σκορ με 9-8. Η Κίνα ισοφάρισε (9-9) όμως με εκπληκτικό σερί 6-0 της ελληνικής ομάδας, διαμορφώθηκε το τελικό 15-09 και μαζί η πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.