Χόκεϊ : Χρυσό μετάλλιο για τη Ρωσία, στην παράταση τη Γερμανία

Οι Ολυμπιακοί Αθλητές της Ρωσίας, επικράτησαν 4-3 της Γερμανίας, ενώ ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος 3-3 και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο.

Στην παράταση κρίθηκε το χρυσό μετάλλιο στο χόκεϊ επί πάγου των ανδρών των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων που φιλοξενούνται στην Πιονγκτσάνγκ της Νοτίου Κορέας. Οι Ολυμπιακοί Αθλητές της Ρωσίας, επικράτησαν 4-3 της Γερμανίας, ενώ ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος 3-3.

Οι Ρώσοι προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 1-0, όμως οι Γερμανοί ισοφάρισαν στην δεύτερη σε 1-1. Από δύο τέρματα πέτυχαν Ρωσία και Γερμανία στην τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στον έξτρα χρόνο, όπου εκεί οι OAR, οι οποίοι να θυμίσου ότι αγωνίζονται κάτω από την Ολυμπιακή Σημαία, σημείωσαν ένα ακόμη γκολ που τους χάρισε το χρυσό μετάλλιο.