Στη 14η θέση των 10χλμ. ο Κυνηγάκης, νικητής ο Παλτρινιέρι

Στη 14η θέση των 10χλμ. τερμάτισε ο ο Άλκης Κυνηγάκης.

Αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Άλκης Κυνηγάκης στην κούρσα 10χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Βουδαπέστης. Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε στη 14η θέση σε 1 ώρα 52 λεπτά και 6.8 δευτερόλεπτα, έχοντας ακολουθήσει το ρυθμό μέχρι το τελευταίο χιλιόμετρο, όπου έχασε λίγο έδαφος.

Με δεδομένο, πάντως, ότι στον αγώνα συμμετείχαν σχεδόν όλα τα μεγάλα ονόματα του αγωνίσματος, η εμφάνιση του Κυνηγάκη δημιουργεί αισιοδοξία ενόψει του προ-ολυμπιακού αγώνα στο Σετούμπαλ, όπου ο αθλητής του Βαγγέλη Κοζομπόλη θα διεκδικήσει με αξιώσεις ένα εισιτήριο για το Τόκιο.

Ο Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι έκανε νταμπλ χρυσών μεταλλίων, μετά τη χθεσινή νίκη του στα 5χλμ., δείχνοντας ότι έχει «μπει» πολύ σοβαρά στο… παιχνίδι του open water.

Ο Ιταλός Ολυμπιονίκης της πισίνας μπήκε μπροστά στα τελευταία δύο χιλιόμετρα της κούρσας και έδειξε πολύ δυνατός, δημιουργώντας στο τέλος μία διαφορά έντεκα δευτερολέπτων από τον Γάλλο Μαρκ-Αντουάν Ολιβιέ, που τερμάτισε δεύτερος.

Ο Γερμανός πρωταθλητής κόσμου στην απόσταση, Φλόριαν Βέλμπροκ, πήρε την τρίτη θέση, αφήνοντας εκτός βάθρου τον Ολλανδό Ολυμπιονίκη, Φέρι Βέερτμαν, ο οποίος είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στα τελευταία τρία Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα.