Ευρωπαϊκό νέων: Πέντε προκρίσεις στο κυρίως ταμπλό του απλού

Γεμάτη με ατομικά αγωνίσματα ήταν για τα ελληνικά χρώματα η τέταρτη μέρα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων, στο Βαραζντίν της Κροατίας.

Οι επτά έφηβοι και νεάνιδες έδωσαν και σήμερα τον καλύτερο εαυτό τους και το αποτέλεσμα στο απλό ήταν να περάσουν επιτυχώς την προκριματική διαδικασία οι πέντε από αυτούς. Η Μαλαματένια Παπαδημητρίου προχώρησε στο κυρίως ταμπλό ως νικήτρια του ομίλου της, οι Αλέξανδρος Μαδέσης, Κίμων Μήτκας, Σωκράτης Γιαννούτσος και Χρυσή Φωτιάδου προκρίθηκαν με τη 2η θέση. Τα ταμπλό είναι των «128» και οι Έλληνες διεθνείς θα προσπαθήσουν να εξασφαλίσουν όσο γίνεται καλύτερο πλασάρισμα. Στα αγωνίσματα του διπλού μπήκαν στον 2ο γύρο του μικτού ο Γιαννούτσος με την Παπαδημητρίου. Στο ομαδικό οι διοργανωτές, κοιτώντας και τη δυσκολία στο να βγει το πρόγραμμα, δεν πραγματοποίησαν πλήρη διαβάθμιση για όλες τις ομάδες. Έτσι, η εθνική εφήβων και η εθνική νεανίδων δεν έδωσαν το τελευταίο ματς κατάταξης (για θέσεις 25-26 και 19-20) και υπολογίζεται ότι τερμάτισαν στην 25η και τη 19η θέση αντίστοιχα.

Στο απλό νέων τοποθετήθηκαν απευθείας στο ταμπλό οι 32 πρώτοι αθλητές στα seeding και για όλους τους υπόλοιπους δημιουργήθηκαν 40 προκριματικά γκρουπ.

Ο Αλέξανδρος Μαδέσης βρέθηκε στο 18ο γκρουπ. Έχασε από τον Γάλλο Τιμπό Πορέ (επικεφαλής) με 3-0 σετ (5-11, 5-11, 5-11), όμως επικράτησε στο καθοριστικό ματς για τη 2η θέση απέναντι στον Σλοβένο Μίκαελ Κότσιανσιτς. Ύστερα από πολύ δυνατή αναμέτρηση νίκησε 3-2 κατακτώντας οριακά το 4ο και το 5ο σετ (6-11, 11-9, 9-11, 11-9, 14-12). Στον 1ο γύρο κληρώθηκε ν’ αναμετρηθεί αύριο το μεσημέρι με τον Πολωνό Σιμόν Κολάσα.

Ο Κίμων Μήτκας μετείχε στο 27ο γκρουπ. Σ’ ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα κατέβαλλε τον Στάνισλαβ Στρογκόφ με 3-1 σετ (11-6, 11-8, 11-13, 11-6). Ο Εσθονός ήταν επικεφαλής του γκρουπ, αλλά τελικά αποκλείστηκε. Στη συνέχεια ο αριστερόχειρας Εβρίτης κάμφθηκε από τον Ισπανό Μιγκέλ Παντόχα με 3-0 (10-12, 5- που 11, 8-11) και πήρε τη 2η προνομιούχο θέση. Αύριο στον 1ο γύρο θ’ αντιμετωπίσει τον Ελβετό Μάουρο Σάρερ.

Ο Σωκράτης Γιαννούτσος τέθηκε επικεφαλής στο 30ο γκρουπ. Στην αρχή νίκησε άνετα τον Λορέντσο Βανούτσι από τον Σαν Μαρίνο με 3-0 σετ (11-3, 11-4, 11-5). Το δεύτερο ματς ήταν πολύ δύσκολο, ο Πειραιώτης πρωταθλητής λύγισε με 3-1 από τον Αρτού Πίχκαλα και πέρασε κι αυτός ως 2ος στα νοκ άουτ (6-11, 9-11, 11-5, 6-11). Η κλήρωση για το ταμπλό τον έφερε αντιμέτωπο με τον Ουκρανό Ναζάρ Τρέτιακ.

Ο Ιάκωβος Αϊβατίδης αγωνίστηκε στο 37ο γκρουπ. Ήταν ανταγωνιστικός και στα δύο ματς, ωστόσο έμεινε στην 3η θέση. Έχασε από τον Σέρβο Άκος Μπένκο με 3-1 σετ (15-17, 6-11, 11-9, 8-11) κι ακολούθως από τον Αυστριακό Άντρε Κάσες με το ίδιο σκορ (6-11, 12-10, 8-11, 7-11).

Το απλό νεανίδων περιλάμβανε στην πρώτη φάση του 32 προκριματικά γκρουπ. Ως 1ο φαβορί των προκριματικών η Μαλαματένια Παπαδημητρίου ήταν επικεφαλής στο 1ο γκρουπ. Στον πρώτο της αγώνα επιβλήθηκε της Ρέιλ Νούργκα από την Εσθονία με 3-0 σετ (11-4, 11-3, 11-4). Τη μεγάλη δυσκολία την είχε το δεύτερο ματς. Την περίμενε η Άννα Φέγιος, η οποία τα είχε πάει εξαιρετικά στο πρώτο μέρος της διοργάνωσης και βοήθησε την εθνική Ουγγαρίας να μπει στα προημιτελικά. Σε αγώνα με όλα τα σετ «κλειστά» η αριστερόχειρας διεθνής επικράτησε με 3-2 σετ και πήρε την πρωτιά στο γκρουπ (11-9, 12-10, 10-12, 11-13, 11-8). Αύριο στον γύρο των «128» θα βρει απέναντί της τη Γιάν Ριέρα από την Ισπανία (ο αγώνας αρχίζει στις 13:30 ώρα Ελλάδας, γίνεται στο τραπέζι 1 και μεταδίδεται ζωντανά στο λινκ https://www.ettu.tv/en-int/playerpage/745293).

Η Χρυσή Φωτιάδου αγωνίστηκε στο 29ο γκρουπ των 4ων αθλητριών. Στην αρχή νίκησε τη Λούντβιν Μάουρερ από την Ελβετία με 3-0 σετ (12-10, 11-9, 11-6). Στη συνέχεια είχε ήττα με 3-2 από τη Σλοβάκα Έμα Τσινκούροβα σε ισορροπημένο ματς (11-9, 6-11, 7-11, 11-9, 6-11), αλλά στον καθοριστικό αγώνα για την πρόκριση οι λεπτομέρειες ήταν υπέρ της. Ξεπέρασε την Ντάρια Βασιλένκα από τη Λευκορωσία με 3-1 σετ και κατέκτησε τη 2η θέση (11-8, 6-11, 14-12, 16-14). Στον 1ο γύρο του αγωνίσματος αντιμετωπίζει αύριο το μεσημέρι την Τζούλι Χουβάερτ από το Βέλγιο.

Η Μαρία Δημητρίου ήταν στο 32ο γκρουπ των 4ων αθλητριών και περιορίστηκε στην τελευταία θέση. Κατά σειρά έχασε από την Ισπανίδα Ευγενία Σάστρε με 3-1 σετ (3-11, 8-11, 11-9, 7-11), τη Λιθουανή Λάουρα Αμπαραβικιούτε με το ίδιο σκορ (12-10, 5-11, 7-11, 4-11) και από τη Σουηδέζα Λέαχ Τβέιτ Μούσκαντορ με 3-0 σετ (10-12, 3-11, 4-11).

Στο διπλό εφήβων έγινε ταμπλό των «128». Τα δύο ελληνικά ζευγάρια αποκλείστηκαν ύστερα από δύο αμφίρροπους αγώνες. Ο Αϊβατίδης και ο Μήτκας κάμφθηκαν από τους Σλοβένους Ζίγκα Ζίγκον/Άλιαζ Γκόντετς με 3-1 σετ (11-7, 10-12, 11-13, 10-12).

Οι Γιαννούτσος/Μαδέσης προηγήθηκαν δύο φορές απέναντι στους Σέρβους Γιόβαν Γιόκοφ/Άκος Μπένκο, αλλά κάμφθηκαν με 3-2 σετ (13-11, 6-11, 11-9, 3-11, 2-11).

Το διπλό νεανίδων άρχισε από ταμπλό των «128». Η Παπαδημητρίου συγκροτεί δίδυμο με την Ιοάννα Σινγκεορζάν. Μπήκαν χωρίς αγώνα στον 2ο γύρο κι εκεί συναντούν αύριο τις Ιταλίδες Νικόλ Άρλια/Μίριαμ Καρνοβάλε. Επίσης bye είχαν αρχικά οι Φωτιάδου/Δημητρίου και στον 2ο γύρο αντιμετωπίζουν αύριο τις Σλοβένες Νούσα Κάντις/Πολόνα Χόρβατ.

Στο διπλό μικτό νέων-νεανίδων προηγήθηκε προκριματικός γύρος, όπου δεν μετείχαν τα ελληνικά ζευγάρια κι ακολούθως σχηματίστηκε ταμπλό των «128». Ο Γιαννούτσος και η Παπαδημητρίου κατέβαλλαν τους Αυστριακούς Μαρκ Σαγκάβ/Μισέλ Κάσες με 3-0 σετ (11-7, 11-6, 11-7) και στους «64» συναντούν αύριο το πρωί το κροατικό δίδυμο Ίβορ Μπαν/Χάνα Αμπράμοβιτς.

Ο Μήτκας σχημάτισε δίδυμο με τη Ρωσίδα Ναταλία Μαλίνινα. Κάμφθηκαν στον 1ο γύρο σε αμφίρροπο παιχνίδι από τος Ματέους Ζαλέβσκι/Σουζάνα Βιέλγκος από την Πολωνία με 3-1 σετ (7-11, 11-9, 9-11, 12-14).

Επίσης στον 1ο γύρο αποκλείστηκαν πολύ δύσκολα οι Μαδέσης/Φωτιάδου από τους Σλοβένους Άλιαζ Γκόντετς/Τάσα Νόβακ με 3-2 σετ (11-4, 8-11, 3-11, 11-6, 7-11).