Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων: Τέσσερις προκρίσεις στον 1ο γύρο του απλού

Άρχισαν στο Βαραζντίν της Κροατίας τα ατομικά αγωνίσματα, που αποτελούν το δεύτερο και τελευταίο μέρος του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης νέων.

Η βασική είδηση για την ελληνική αποστολή είναι ότι τα τέσσερα από τα πέντε παιδιά πέρασαν επιτυχώς τη διαδικασία των προκριματικών γκρουπ στο απλό. Οι παίδες Ανδρέας Καραμπελιάς, Αλέξανδρος Αλεξόπουλος και οι κορασίδες Λεμονιά Γκαϊντατζή και Στέλλα Τζαρίδου προχώρησαν με τη 2η θέση από τους ομίλους τους στον 1ο γύρο του αγωνίσματος. Η Δέσποινα Άμπα ήταν απευθείας εκεί, επειδή είχε καλή θέση στα seeding, ενώ ο Κώστας Μηλικούδης, που επίσης διεκδίκησε με βάσιμες ελπίδες την πρόκριση, ήταν ο μόνος που αποκλείστηκε στα γκρουπ. Στο διπλό μικτό δύο ελληνικά ζευγάρια έφτασαν μέχρι τον 2ο γύρο, ενώ το διπλό παίδων και το διπλό κορασίδων αρχίζει αύριο.

Στο απλό παίδων υπάρχει ταμπλό των «128», ενώ σχηματίστηκαν 24 προκριματικά γκρουπ. Ο Ανδρέας Καραμπελιάς αγωνίστηκε στο 9ο γκρουπ, που ήταν των 3ων αθλητών. Στην πρεμιέρα έχασε από τον Πορτογάλο επικεφαλής Τιάγκο Αμπιόντουν με 3-0 σετ (6-11, 4-11, 9-11) και μετά νίκησε με 3-0 τον Κροάτη Τιν Ισλάμοβιτς για να πάρει τη 2η προνομιούχο θέση (11-7, 11-3, 11-8).

Ο Αλέξανδρος Αλεξόπουλος μετείχε στο 10ο γκρουπ. Επικρατώντας στα πρώτα ματς του Σλοβένου Άλεξ Ούσαγ με 3-0 (11-5, 11-4, 11-1) και του Τούρκου Έγκε Μπόλατ με 3-1 σετ (10-12, 11-5, 11-2, 11-7) εξασφάλισε την πρόκριση. Ακολούθως έπαιξε για την πρωτιά με τον επικεφαλής Σλοβάκο Παβόλ Μπίλκα (σε ματς, που έγινε στο τραπέζι 1 και μεταδόθηκε ζωντανά στο ίντερνετ) και κάμφθηκε με 3-1 σετ (8-11, 6-11, 11-7, 3-11).

Στον γύρο των «128» ο Αλεξόπουλος συναντά αύριο τον Γερμανό Μάνουελ Προχάσκα και ο Καραμπελιάς τον Σλοβένο Μπριν Πετρόβσκι.

Ο Κώστας Μηλικούδης έκανε επίσης πολύ καλή προσπάθεια στο 19ο γκρουπ, όμως περιορίστηκε στην 3η θέση με 1 νίκη και 2 ήττες. Στην αρχή έχασε από τον Λετονό Άρτουρ Σπάλις (επικεφαλής) με 3-1 σετ (14-16, 8-11, 11-7, 10-12) κι εν συνεχεία από τον Ελβετό Νόε Κέουτς με το ίδιο σκορ (11-5, 7-11, 8-11, 6-11). Στην 3η αγωνιστική του ομίλου νίκησε τον Σέρβο Μπόγκνταν Ίλιτς με 3-1 σετ (8-11, 11-9, 11-9, 11-9).

Στο απλό κορασίδων σχηματίστηκε ταμπλό των «128» και 20 προκριματικά γκρουπ. Η Δέσποινα Άμπα βρίσκεται απευθείας στον 1ο γύρο, κάτι που της επέτρεψε η θέση της στον διεθνή πίνακα αξιολόγησης. Προχωρά μάλιστα, χωρίς αγώνα και στις «64».

Η Στέλλα Τζαρίδου αγωνίστηκε στο 18ο γκρουπ και παρότι άρχισε με ήττα κατέκτησε τη 2η θέση και την πρόκριση. Στην 1η αγωνιστική κάμφθηκε από την Ισπανίδα Μαριόνα Μουνέ με 3-0 σετ (9-11, 1-11, 7-11) και στη συνέχεια ξεπέρασε την Αγγλίδα Μπέτανι Έλις με 3-1 σετ (6-11, 11-9, 11-5, 11-5). Καθοριστικό ήταν το τρίτο ματς όπου με πολύ σταθερή απόδοση νίκησε την Ουγγαρέζα επικεφαλής του γκρουπ, Έβελιν Μούλερ, με 3-0 μάλιστα την άφησε κι έξω από τη συνέχεια (11-7, 11-7, 11-7). Προέκυψε τριπλή ισοβαθμία με τη Μουνέ να αναδεικνύεται νικήτρια και την Τζαρίδου να κατατάσσεται 2η.

Η Λεμονιά Γκαϊντατζή κληρώθηκε στο 19ο γκρουπ, κατάφερε κι εκείνη νίκη απέναντι στο 1ο φαβορί και μετά από ισοβαθμία προκρίθηκε με τη 2η θέση. Έκανε ιδανική αρχή όταν έκαμψε την επικεφαλής Ολλανδέζα Ξιγίν Ζενγκ με 3-1 σετ (11-2, 13-11, 9-11, 11-4), ενώ αργότερα νίκησε οριακά τη Βουλγάρα Σιντέλια Μούτλου με 3-2 (11-5, 8-11, 11-8, 4-11, 12-10). Ενδιάμεσα η πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού κορασίδων λύγισε από τη Μολδαβή Βαλέρια Βιέρου με 3-2 σετ (7-11, 13-11, 11-13, 11-7, 9-11) κι έτσι στην ισοβαθμία με τη συγκεκριμένη αθλήτρια πέρασε ως 2η.

Στο ταμπλό περνάνε έναν γύρο χωρίς αγώνα και οι τρεις διεθνείς μας. Στις «64» η Τζαρίδου θ’ αντιμετωπίσει αύριο την Κροάτισσα Μάρλα Βιντάκοβιτς, η Γκαϊντατζή την Κροάτισσα Σένα Σμέιλι και η Άμπα τη Λευκορωσίδα Λιζαβέτα Τσιμάσκοβα.

Το διπλό μικτό άρχισε από ταμπλό των «128». Οι Καραμπελιάς/Τζαρίδου απέκλεισαν τους Ματέο Φαντόνι/Ελέτρα Βαλέντι από την Ιταλία με 3-1 σετ (11-9, 7-11, 11-8, 11-9), αλλά στον 2ο γύρο έχασαν εύκολα από τους Κροάτες Σένα Μπένκο/Λέον Σμέιλι με 3-0 σετ (4-11, 4-11, 2-11)

Ομοίως, ο Αλεξόπουλος και η Γκαϊντατζή νίκησαν στον 1ο γύρο τους Άλεξ Ούσαγ/Έμα Κρνόβιτς από τη Σλοβενία με 3-0 σετ (11-5, 11-8, 11-5) κι αποκλείστηκαν στους «64» από το ουκρανικό δίδυμο των Ναζάρι Σολόντκι/Σοφία Σερέντεχα με 3-1 σετ (11-8, 6-11, 6-11, 5-11). Οι Μηλικούδης/Άμπα αποκλείστηκαν στον 1ο γύρο από τους Χαβιέ Βαντς/Λιλού Μασάρ από το Βέλγιο με 3-0 σετ (8-11, 6-11, 10-12).

Αύριο αρχίζουν τα διπλά αγοριών και κοριτσιών, που επίσης έχουν το νοκ άουτ σύστημα.

Το διπλό παίδων έχει ταμπλό των «64». Ο Μηλικούδης θα συνεργαστεί με τον Βούλγαρο Γκεόργκι Στογιάνοφ. Αντιμετωπίζουν τους Ισραηλινούς Ιτάι Αβίβι/Νατανέλ Αμπράμοφ. Ο Καραμπελιάς και ο Αλεξόπουλος θα βρουν τους Κροάτες Φράνκο Μάγσεν και Τιν Ισλάμοβιτς απέναντί τους.

Το διπλό κορασίδων έχει επίσης ταμπλό των «64» και δεν αποκλείεται να έχουμε ελληνική κόντρα στον 2ο γύρο! Η Τζαρίδου με την Γκαϊντατζή αναμετρώνται με τις Λιέλ Σοτ/Αλεξάντρα Γέρσοβα από το Ισραήλ και τη Λετονία αντίστοιχα. Ακριβώς από κάτω στο ταμπλό η Άμπα, που συγκροτεί δίδυμο με τη Βουλγάρα Τεοντόρα Φίλτσεβα συναντούν τις Ουκρανές Όλια Πόνκο/Σοφία Σερέντεχα. Αν νικήσουν οι πρωταθλήτριες Ελλάδας του διπλού κορασίδων και το ελληνοβουλγαρικό ζευγάρι τότε θα κοντραριστούν μεταξύ τους στους «32».