Απώλεσε για μια… χεριά το χάλκινο μετάλλιο ο Ταϊγανίδης

Ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης τερμάτισε τέταρτος στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο S12 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Μια… χεριά ήθελε ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης για να πάρει την τρίτη θέση. Τελικά  κατέκτησε την τέταρτη θέση στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο S12 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες. Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε τέταρτος με χρόνο 1:02.16 την τρίτη ημέρα των αγώνων

Ένα εξαιρετικό πρώτο 50άρι στο οποίο γύρισε τρίτος σε 29.69 στα 100μ. ύπτιο S12, δεν ήταν αρκετό για τον Χαράλαμπο Ταϊγανίδη ώστε να πανηγυρίσει το 11ο προσωπικό μετάλλιο σε Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, με επίδοση 1:02.16 κατέλαβε την 4η θέση στον τελικό του αγωνίσματος, χάνοντας την 3η θέση από τον Βρετανό Στίβεν Κλέγκ (1:01.27).

ΕΒΔΟΜΟΣ Ο ΚΟΥΛΟΥΜΟΓΛΟΥ ΣΤΑ -59 ΚΙΛΑ ΜΕ 163 ΚΙΛΑ

Την έβδομη θέση κατέλαβε ο Πασχάλης Κουλουμόγλου στον τελικό των -59 κιλών στην άρση βαρών. Ο Έλληνας αθλητής σήκωσε 163 κιλά στη δεύτερη προσπάθεια του και πήρε την έβδομη θέση. Αν και σήκωσε… 18 κιλά περισσότερα σε σχέση με το Ρίο, η τελική του κατάταξη όχι μόνο δεν βελτιώθηκε, αλλά βρέθηκε και δύο θέσεις πιο χαμηλά!

Έτσι ο Κουλούμογλου, με επίδοση 163 κιλά που σημείωσε στην δεύτερη προσπάθεια, κατέλαβε την 7η θέση στην κατηγορία των 59κ. στην άρση βαρών σε πάγκο, τη στιγμή που πέντε χρόνια νωρίτερα, με 145 κιλά ήταν 5ος!

Ο Έλληνας πρωταθλητής στην πρώτη προσπάθεια σήκωσε 156 κιλά, στην δεύτερη 163 ενώ απέτυχε να σηκώσει τα 166 που θα τον έφερναν στην 6η θέση της τελικής κατάταξης. Έτσι με 163 κατετάγη 7ος.

Μιά… χεριά για τον Χαράλαμπο Ταϊγανίδη!!! Έχασε άδικα το χάλκινο μετάλλιο.

Την έβδομη θέση κατέλαβε ο Πασχάλης Κουλουμόγλου στον τελικό των -59 κιλών στην άρση βαρών. Ο Έλληνας αθλητής σήκωσε 163 κιλά στη δεύτερη προσπάθεια του και πήρε την έβδομη θέση.
Αν και σήκωσε… 18 κιλά περισσότερα σε σχέση με το Ρίο, η τελική του κατάταξη όχι μόνο δεν βελτιώθηκε, αλλά βρέθηκε και δύο θέσεις πιο χαμηλά!

ΚΑΤΕΤΑΓΗ ΕΒΔΟΜΗ Η ΠΟΙΜΕΝΙΔΟΥ ΣΤΗΝ ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ ΜΕ ΣΚΟΡ 586. ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΦΕΤΙΝΟ ΡΕΚΟΡ

Ολοκληρώθηκε ο αγώνας κατάταξης της Δωροθέας Ποιμενίδου στην τοξοβολία. Η Ελληνίδα αθλήτρια μετά την ολοκλήρωση των βολών ήταν έβδομη με σκορ 586.

Τη νικήτρια της αναμέτρησης ανάμεσα στην Σελενγκέ Ντεμπερέλ (Μογγολία)-Μιλένα Ολζέφσκα (Πολωνία) θα αντιμετωπίσει η Δωροθέα Ποιμενίδου στον γύρο των 16 για το Ολυμπιακό τόξο.
Οι νοκ άουτ αγώνες θα γίνουν στις 2 Σεπτεμβρίου.
Στον γύρο κατάταξης που πραγματοποιήθηκε σήμερα, η Ντεμπερέλ ήταν 23η (461) και η Ολζέφσκα 10η (581).

Να σημειωθεί ότι η Ποιμενίδου πέρασε bye τον γύρο των «32» στη φάση των νοκ-άουτ.

Όπως και στο Ρίο έτσι και στο Τόκιο, η Δωροθέα Ποιμενίδου κατέλαβε την 7η θέση στον γύρο κατάταξης του Ολυμπιακού τόξου (72 βέλη), βάση του οποίου θα προκύψει και η αντίπαλός της στα νοκ-άουτ.

Η επίδοση της Ελληνίδας πρωταθλήτριας (Νο-11 στην παγκόσμια κατάταξη) ήταν 586 βαθμοί που αποτελεί προσωπικό εφετινό ρεκόρ.
H εξέλιξη των βολών της Ποιμενίδου: 47, 48, 49, 48, 47, 49 (288 το πρώτο μισό), 52, 50, 53, 44, 50, 49 (586)
Στο αγώνισμα συμμετέχουν συνολικά 24 αθλήτριες.

Ο ΣΛΟΒΑΚΟΣ ΓΚΕΡΓΚΕΛΙ ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΔΙΑΜΑΝΤΗ

Μετά από μία συγκλονιστική αναμέτρηση που είχε συνολική διάρκεια 3 ώρες και 16 λεπτά, ο Στέφανος Διαμαντής ηττήθηκε με 2-1 από τον Σλοβάκο Γκέργκελι και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Παραολυμπιακού τουρνουά τένις με αμαξίδιο.

Στο πρώτο σετ ο Γκέργκελι προηγήθηκε με 7-6 γκειμ ενώ ο Διαμαντής ισοφάρισε σε 1-1 σετ επικρατώντας με 6-3 γκειμ  και ενώ ο Έλληνας τενίστας φαινόνταν ότι θα πάρει το παιχνίδι “ κόλλησε” στο τρίτο σετ το οποίο έχασε με 6-0 γκειμ

Τα σετ (με πρώτο τον Γκέργκελι): 7/6(4), 3/6, 6/0

ΣΤΟΥΣ 10 ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ Ο ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΟΣ. ΠΗΡΕΤΗΝ 9η ΘΕΣΗ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΤΟΚΙΟ 2020

Στον γύρο των «16» ολοκλήρωσε τη θετική, πέρα από κάθε αμφιβολία, πορεία του στο Παραολυμπιακό τουρνουά του Τόκιο ο Μάριος-Κανέλλης Χατζηκυριάκος. Για τα νοκ άουτ της κλάσης 6 των ορθίων ηττήθηκε σήμερα με 3-0 σετ από τον Κινέζο Τσεν Τσάο, έμεινε εκτός 8άδας και παίρνει την 9η θέση. Αφήνει τους αγώνες περήφανος για τις εμφανίσεις του και βαθιά ικανοποιημένος, που στην πρώτη του συμμετοχή σε Παραολυμπιακούς Αγώνες πραγματοποίησε τον στόχο της πρόκρισης στο ταμπλό και της παρουσίας ανάμεσα στους 10 καλύτερους αθλητές της κατηγορίας του. Νωρίτερα μάλιστα, είχε γίνει πρωταγωνιστής μιας απίστευτης ανατροπής απέναντι στον Χιλιανό Κριστιάν Ντετόνι (από 0-2 πίσω στα σετ και 8-10) και χάρη σε αυτή πήρε την πρόκριση στα νοκ άουτ. Το εμπόδιο του Τσάο (νούμερο 8 του τουρνουά) όμως, ήταν πολύ υψηλό, με τους Κινέζους φυσικά να εμφανίζονται παραδοσιακά δυνατοί και στους αθλητές με αναπηρίες. Ο Χατζηκυριάκος κάμφθηκε με 3-0, πάντως στο 2ο σετ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να διεκδικήσει με αξιώσεις την είσοδο στα προημιτελικά (6-11, 9-11, 5-11).

Ο Χατζηκυριάκος είχε περάσει τα ξημερώματα ώρα Ελλάδας στο ταμπλό με τη 2η θέση σε τριπλή ισοβαθμία στο 1ο γκρουπ. Η νίκη επί του Ντετόνι ήταν η πρώτη του σε Παραολυμπιακούς Αγώνες κι έδωσε σάρκα και οστά σε ένα ακόμα όνειρο του αθλητή ύστερα από την εξασφάλιση της συμμετοχής στη μεγαλύτερη αθλητική εκδήλωση. Αργότερα η κλήρωση τον έφερε αντιμέτωπο με τον Τσεν Τσάο, ο οποίος είχε προκριθεί με τη 2η θέση από το 5ο γκρουπ και με απολογισμό μία νίκη και μία ήττα. Έδωσε τα πάντα για να …παρατείνει το όνειρο, όμως είχε και την κούραση από το πρώτο παιχνίδι της ημέρας, που έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο του.

Την εικόνα του αγώνα περιέγραψε με λίγα λόγια ο ομοσπονδιακός προπονητής Πολυχρόνης Πολίτσης. «Στο 1ο σετ εμφανίστηκε πολύ αγχωμένος και μάλλον κουρασμένος από το πρωινό ματς. Τον δυσκόλεψε και το σερβίς του Κινέζου, ό οποίος έκρυβε κάπως την μπάλα και είχε το δικαίωμα να το κάνει λόγω της αναπηρίας του. Ο αντίπαλος προηγήθηκε και στο 2ο σετ 5-1, αλλά αντιδράσαμε και με σερί τεσσάρων πόντων ισοφαρίσαμε σε 9-9. Κομβικό ήταν αυτό το σημείο γιατί μπορούσε να γυρίσει την κατάσταση και να ισοφαρίσει. Στο 3ο σετ δεν έμπαινε τίποτα μέσα κι έτσι τελειώσαμε εδώ την αγωνιστική παρουσία μας».

ITTF: «ΒΡΗΚΕ ΤΗΝ ΑΧΙΛΛΕΙΟ ΠΤΕΡΝΑ»

Ο Πολίτσης χαρακτήρισε πολύ καλή τη συνολική προσπάθεια στο τουρνουά (στην οποία θυμίζουμε ότι συμμετείχε ως βοηθός προπόνησης και ο επίσης πρωταθλητής της κλάσης 6, Γιώργος Μουχθής), υπογράμμισε ότι όλος ο κόσμος στο γυμναστήριο έμαθε τον Χατζηκυριάκο και συζητούσε το μεγάλο του αποτέλεσμα στο γκρουπ και όντως αυτό αποδεικνύει η …υπόκλιση της διεθνούς ομοσπονδίας του αθλήματος στην ανατροπή με τον Ντετόνι. Η ITTF έκανε ιδιαίτερη αναφορά στο δραματικό φινάλε του 1ου γκρουπ προτάσσοντας φυσικά την εντυπωσιακή νίκη-πρόκριση του Μάριου-Κανέλλη Χατζηκυριάκου. «Ο Κανέλλης Χατζηκυριάκος βρίσκει αχίλλειο πτέρνα, ελληνική τραγωδία για τον Αλβάρο Βαλέρα» έγραψε χαρακτηριστικά στον τίτλο και δημοσίευσε φωτογραφία του Έλληνα πρωταθλητή από τον σημερινό αγώνα.

Στον πρόλογο τόνισε ότι με την ανατροπή κόντρα στον Χιλιανό Κριστιάν Ντετόνι ο 20χρονος πέρασε στο ταμπλό, αλλά παράλληλα έγινε και ο υπεύθυνος για τον απρόσμενο αποκλεισμό «του 1ου φαβορί της κατηγορίας, του Ισπανού Αλβάρο Βαλέρα, που έχει μια σειρά από τίτλους προς τιμήν του και ήταν «χρυσός» το 2000 στους Παραολυμπιακούς αγώνες του Σίδνεϊ».

Το ρεπορτάζ της ITTF ανέφερε ακόμα ότι ο Χατζηκυριάκος, που είναι στο νούμερο 20 της παγκόσμιας κατάταξης στην κλάση 6, βρήκε τελικά την αχίλλειο πτέρνα του Ντετόνι, που κατέχει σήμερα τον αριθμό 11 στον κόσμο, ανέκαμψε από το χείλος της ήττας στο τρίτο σετ για να καταγράψει μια δραματική νίκη στα πέντε σετ (8-11, 5-11, 12-10, 11-9, 11-6). Φιλοξένησε τέλος και δήλωση του πρωταθλητή μας:

«Ήταν ένας πολύ σκληρός αγώνας. Έβαλα τα δυνατά μου, είναι η πρώτη μου νίκη σε Παραολυμπιακούς Αγώνες. Νίκησα έναν πολύ καλό αντίπαλο, ο οποίος χτες επικράτησε του νούμερο ένα φαβορί. Είναι πολύ έμπειρος, ξέρει τι να κάνει. παίζει γρήγορα, οπότε έπρεπε να παίξω κι εγώ γρήγορα και να κρατήσω την μπάλα στο τραπέζι. Ο στόχος μου όταν ήρθα εδώ ήταν να περάσω τη φάση των ομίλων».

ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΡΙΟ. ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΧΙΛΙΑΝΟ ΝΤΕΤΟΝΙ

Η μέρα άρχισε υπέροχα για την ελληνική αποστολή! Με τρομερή ανατροπή από 0-2 πίσω στα σετ ο Μάριος-Κανέλλης Χατζηκυριάκος κατέβαλλε τον Χιλιανό Κριστιάν Ντετόνι με 3-2 και προκρίθηκε ως 2ος από το 1ο γκρουπ στους 10 καλύτερους του Παραολυμπιακού τουρνουά στην κλάση 6 των ορθίων!
Μπήκε στο ταμπλό των «16» πραγματοποιώντας τον βασικό του στόχο (είναι ταμπλό με τους δύο πρώτους αθλητές από τα πέντε γκρουπ της αρχικής φάσης) και συνεχίζει το όνειρο! Ο 20χρονος αθλητής βρέθηκε αντιμέτωπος με το φάσμα της δεύτερης ήττας και του αποκλεισμού και βρήκε μεγάλα ψυχικά αποθέματα για να γυρίσει την κατάσταση. Έσωσε ματς μπολ για να μειώσει στην παράταση, ισοφάρισε επίσης με οριακή διαφορά και στο καθοριστικό 5ο σετ εκμεταλλεύτηκε το εκρηκτικό του ξεκίνημα. Με τη νίκη του δημιουργήθηκε τριπλή ισοβαθμία στο γκρουπ. Ο Ντετόνι αναδείχτηκε νικητής με συντελεστή +2 από τα δύο παιχνίδια του (5 σετ υπέρ και 2 κατά), ο Έλληνας πρωταθλητής ακολούθησε με συντελεστή 0 (5-5 στα σετ, καθώς είχε χάσει 3-2 στην πρεμιέρα από τον Βαλέρα), ενώ μένοντας στην 3η θέση αποκλείστηκε το νούμερο 1 της κλάσης και 1ος Παραολυμπιονίκης το 2000, ο Ισπανός Αλβάρο Βαλέρα! Η κλήρωση των νοκ άουτ έφερε τον Χατζηκυριάκο αντιμέτωπο με τον Κινέζο Τσεν Τσάο, που προκρίθηκε με τη 2η θέση από το 5ο γκρουπ.

Τα ξημερώματα ώρα Ελλάδας ολοκληρώνονταν τα γκρουπ της κλάσης 6 και ο Χατζηκυριάκος (νούμερο 12 του τουρνουά) ήξερε ότι νίκη με οποιοδήποτε σκορ τον έστελνε στην επόμενη φάση. Αν σημείωνε καλή αρχή τότε θα κοιτούσε και την περίπτωση της ευρείας νίκης και της πρωτιάς σε τριπλή ισοβαθμία, όμως στο πρώτο κομμάτι του ματς δεν βρήκε ρυθμό και τακτική και κυνηγούσε συνεχώς τον Ντετόνι (Νο 9) στο σκορ. Ο Χιλιανός, που αγωνίζεται με μπαστούνι, προηγήθηκε με 2-0, εξασφάλισε την πρωτιά στο γκρουπ (καθώς την Πέμπτη είχε επιβληθεί με 3-0 του Βαλέρα) και ταυτόχρονα έκανε πολύ δύσκολα τα πράγματα για τον πρωταθλητή μας. Ο τελευταίος όμως, όχι μόνο δεν απογοητεύτηκε, αλλά διατήρησε την ηρεμία του και παρά το νεαρό της ηλικίας του έβγαλε δυνατή συγκέντρωση και ψυχολογία νικητή. Στο 3ο σετ ισοφάρισε από 8-10 σώζοντας δύο ματς μπολ και μείωσε στην παράταση. Στο 4ο άρχισε με ξέσπασμα για το 4-0, αργότερα είδε τον Νοτιοαμερικανό να πλησιάζει επικίνδυνα, αλλά στο τέλος κατάφερε να ισοφαρίσει με νέα οριακή διαφορά. Με σαφώς μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση είχε σούπερ ξεκίνημα στο 5ο σετ με 5-0, κράτησε την απόσταση και πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη και την πρόκριση στη 16άδα. H εξέλιξη του αγώνα: 8-11, 5-11, 12-10, 11-9 και 11-6.

«Είμαι πολύ χαρούμενος που κατάφερα αυτή τη μεγάλη ανατροπή και πέτυχα τον βασικό μου στόχο. Γρήγορα έρχεται το επόμενο ματς όμως και πρέπει να μείνουνε συγκεντρωμένοι. Να προχωρήσουμε όσο μπορούμε περισσότερο στο τουρνουά και τα υπόλοιπα θα τα πούμε στο τέλος», αρκέστηκε να δηλώσει ο Χατζηκυριάκος, που είδε και την τυχη να του …επιστρέφει ό,τι του στέρησε στο παγκόσμιο Προ-Παραολυμπιακό τουρνουά όπου είχε αποκλειστεί σε τριπλή ισοβαθμία από το ταμπλό.

Ο προπονητής του Πολυχρόνης Πολίτσης τόνισε ότι «ο Μάριος γύρισε την κατάσταση με τεράστια ψυχικά αποθέματα και καρδιά μεγάλου παίκτη» και στάθηκε λίγο και στην τακτική και την εικόνα του ματς: «Ήμασταν και άτυχοι στα πρώτα σετ γιατί ο Ντετόνι πήρε πολλούς τυχερούς πόντους και δεν μπορούσαμε να βρούμε ρυθμό και τακτική. Στο 3ο αρχίσαμε να βρίσκουμε τακτική κι επισήμανα στον Μάριο ότι εκεί πρέπει να μείνουμε προσηλωμένοι. Να δίνουμε κοντά στο φιλέ την μπάλα στο forehand, να παίζουμε πάνω στο μπαστούνι του αντιπάλου, να τον βγάζουμε έξω και να πάρει πρώτος επίθεση. Αυτό γιατί ο Χιλιανός έδειξε και στο προηγούμενο παιχνίδι του ότι δεν ρίσκαρε, ήθελε να παίζει πολλές κομμένες μπαλιές και να μένει στο μπλοκ».