Στην 28η θέση τερμάτισε ο Αλκης Κυνηγάκης

Στην 28η θέση τερμάτισε ο Αλκης Κυνηγάκης, στον τελικό της σειράς αγώνων FINA Marathon Swim World Series, που έγινε σήμερα (16/12) στο 'Αμπου Ντάμπι.

Στην 28η θέση τερμάτισε ο Αλκης Κυνηγάκης, στον τελικό της σειράς αγώνων FINA Marathon Swim World Series, που έγινε σήμερα (16/12) στο ‘Αμπου Ντάμπι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον γρήγορο ρυθμό της κούρσας, στην οποία μετείχαν σχεδόν όλα τα μεγάλα ονόματα της κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα, και κάλυψε την απόσταση των 10 χλμ. σε 1ωρ.49:35.90, μένοντας αρκετά πίσω από τους αθλητές που διεκδίκησαν τα μετάλλια.

Νικητής αναδείχθηκε ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο, ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ (1ωρ.48:09.40), ο οποίος επικράτησε στα τελευταία μέτρα, στη μονομαχία με τον Ιταλό Ντομένικο Ατσερέντζα (1ωρ.48:12.00). Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο («ασημένιος» στο Τόκιο) Ούγγρος Κριστόφ Ρασόβσκι με χρόνο 1ωρ.48:23.60). Συμμετείχαν συνολικά 69 κολυμβητές, εκ των οποίων τερμάτισαν οι 62.