Προκρίθηκε στον τελικό των 100μ μικτή ατομική ο Βαζαίος

Εκπληκτικός ο Βαζαίος, εξασφάλισε τη θέση του στον τελικό του Αμπου Ντάμπι.

Δεύτερη πρόκριση σε τελικό εξασφάλισε ο Ανδρέας Βαζαίος, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25άρα πισίνα που διεξάγεται στο Αμπου Ντάμπι.

Μετά την τέταρτη θέση στα 200μ. μικτή ατομική, ο πρωταθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου πέρασε και στον αυριανό (19/12) τελικό των 100μ. μικτή, καθώς τερμάτισε τρίτος στην 1η ημιτελική σειρά με 51.89 και κατετάγη πέμπτος στο σύνολο.

Ο Έλληνας κολυμβητής δεν είχε πάει καθόλου καλά το πρωί στον προκριματικό, όπου πέρασε μόλις και μετά βίας ως 16ος, αλλά στην απογευματινή κούρσα πλησίασε πολύ περισσότερο στις δυνατότητές του και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό.

Ο Γιώργος Σπανουδάκης κατετάγη 15ος με 52.85, έχοντας όμως ήδη πετύχει το στόχο του από το πρωί, με την πρόκριση στα ημιτελικά να αποτελεί ήδη υπέρβαση για τον 27χρονο αθλητή.

Ταχύτερος των ημιτελικών ήταν ο Ρώσος Κλιμέντ Κολεσνίκοφ με 51.33 και ακολούθησαν από κοντά ο Νορβηγός Τόμοε Χβας με 51.39 και ο Ιάπωνας Νταϊγια Σέτο με 51.52. Προκρίθηκαν ακόμη ο Ιταλός Τόμας Τσέκον (51.86), ο Καναδός Φίνλεϊ Νοξ (51.99), ο Αυστριακός Μπέρνχαρντ Ραϊτσχάμερ (52.03) και ο Ιταλός Μάρκο Ορσι (52.03).