Δέκα προκρίσεις για τα γαλανόλευκα χρώματα στα κυρίως ταμπλό του απλού στο Βαλκανικό πρωτάθλημα νέων

Το πρώτο μέρος στην τρίτη μέρα του Βαλκανικού πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης νέων, που διεξάγεται στην Αλμπένα της Βουλγαρίας, περιλάμβανε το αγώνισμα του απλού τόσο στα παιδιά Under 19, όσο και σε εκείνα Under 15.

Το πρώτο μέρος στην τρίτη μέρα του Βαλκανικού πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης νέων, που διεξάγεται στην Αλμπένα της Βουλγαρίας, περιλάμβανε το αγώνισμα του απλού τόσο στα παιδιά Under 19, όσο και σε εκείνα Under 15. Η ελληνική αποστολή χάρηκε συνολικά 10 προκρίσεις στο ταμπλό και φυσικά μπορεί να προσδοκά νέα υψηλά πλασαρίσματα μετά την 3η θέση των εφήβων και την 4η των παίδων και των κορασίδων στο ομαδικό την Πέμπτη 23/6. Με την 1η θέση από τους ομίλους τους πέρασαν στον γύρο των «32» ο Αλέξανδρος Μαδέσης και ο Στάθης Μανωλόπουλος στους εφήβους, η Μαλαματένια Παπαδημητρίου στις νεάνιδες και ο Μάριος Κατσαπρακάκης στους παίδες. Έχουν bye μάλιστα, στον 1ο γύρο και περνάνε απευθείας στους «16». Την πρόκριση με τη 2η θέση ομίλων κατέκτησαν επίσης η Κατερίνα Αλεξούδη και η Χρυσή Φωτιάδου στις νεάνιδες, ο Κωνσταντίνος Μηλικούδης και ο Δημήτρης Σωτηρόπουλος στους παίδες, η Λεμονιά Γκαϊντατζή και η Στέλλα Μαυροματάκη στις κορασίδες. Αποκλείστηκαν στα γκρουπ και πάνε στο ταμπλό της «παρηγοριάς» οι Σωκράτης Γιαννούτσος, Ιάκωβος Αϊβατίδης, Στέλλα Τζαρίδου και Ζωή Καζάκου. Το βράδυ υπάρχει ένας γύρος στο απλό, εκτός από την κατηγορία των κορασίδων. Η δεύτερη ενότητα, την Παρασκευή 24/06, περιλαμβάνει επίσης τα πρώτα ματς στα διπλά μικτά της εφηβικής και της παιδικής κατηγορίας, ενώ το Σάββατο 25/06 αρχίζουν τα διπλά στις τέσσερις ηλικιακές κατηγορίες.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΓΚΡΟΥΠ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ

Στο απλό εφήβων σχηματίστηκαν 10 γκρουπ. Ο Αλέξανδρος Μαδέσης ήταν επικεφαλής στο 3ο και δικαίωσε τις προβλέψεις. Κατέβαλλε τον Τούρκο Φουρκάν Σίμσεκ με 3-1 σετ (11-6, 7-11, 16-14, 11-7) και τον Μολδαβό Γκάμπριελ Σπιβατσένκο με 3-0 σετ (11-6, 11-6 13-11).

Ο αμυντικός Στάθης Μανωλόπουλος κυριάρχησε στο 7ο γκρουπ, που ήταν των 4ων αθλητών. Ξεπέρασε τον Άντρας Όρος από τη Σερβία με 3-0 σετ (11-8, 11-7, 14-12), τον Γκεόργκι Στογιάνοφ από τη Βουλγαρία με το ίδιο σκορ (11-7, 11-5, 16-14) και τέλος τον Ρουμάνο επικεφαλής Παλ Σίλαγκι επίσης με 3-0 σετ (15-13, 11-6, 11-8).

Ο Ιάκωβος Αϊβατίδης αγωνίστηκε στο 6ο γκρουπ κι έμεινε στην 3η θέση με 1 νίκη και 2 ήττες. Στην 1η αγωνιστική επιβλήθηκε του Ρεντιόν Αλντινάι από την Αλβανία με 3-0 σετ (11-5, 11-4, 11-2). Στη 2η έδωσε γερή «μάχη» με τον Χάμζα Καμένγιας από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη και λύγισε με 3-2 σετ (8-11, 12-14, 11-6, 11-8, 8-11). Στο φινάλε κάμφθηκε από τον Ρουμάνο επικεφαλής Ματέι Ντουμιτρέσκου με 3-0 σετ (6-11, 7-11, 3-11)

Ο Σωκράτης Γιαννούτσος μετείχε στο 9ο γκρουπ και πάλεψε γερά για την πρόκριση μέχρι την τελευταία αγωνιστική. Νίκησε τον Σέρβο επικεφαλής Ματίγια Σέπα με 3-2 σετ (9-11, 8-11, 11-5, 11-6, 11-9), έχασε όμως από τον Βούλγαρο Έρεν Μπεκίρ με 3-0 σετ (7-11, 5-11, 5-11) και τον Άνες Μούγισιτς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 3-1 (11-6, 9-11, 8-11, 6-11). Ισοβάθμησε στη 2η θέση και τους 4 βαθμούς με τον Μούγισιτς και τον Σέπα, αλλά υστέρησε με συντελεστή -1  από τα μεταξύ τους παιχνίδια (4 σετ υπέρ και 5  κατά) για να περιοριστεί στην 4η θέση.

Στο απλό νεανίδων έγιναν 12 προκριματικά γκρουπ. Η Μαλαματένια Παπαδημητρίου ήταν επικεφαλής στο 4ο γκρουπ κι εξασφάλισε γρήγορα την πρωτιά όταν επιβλήθηκε της Ένρα Σούμπασιτς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 3-0 σετ (11-5, 11-6, 11-9) και της Κράστινα Ιβάνοβα από τη Βουλγαρία με 3-0 σετ (11-4, 11-4, 11-4).

Η Χρυσή Φωτιάδου ήρθε 2η στο 7ο γκρουπ. Καθοριστική η νίκη της στην αρχή απέναντι στη Σέρβα Καταρίνα Γκβοζντένοβιτς (επικεφαλής) με 3-2 σετ (7-11, 11-6, 11-7, 6-11, 11-7). Σε νέο αμφίρροπο παιχνίδι αργότερα γνώρισε οριακή ήττα της από τη Βόσνια Ντάνα Μπιόγκραντλιτς με 3-2, αλλά δεν της στοίχησε την πρόκριση (12-14, 9-11, 11-9, 11-5, 4-11).

Η Κατερίνα Αλεξούδη έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο 9ο γκρουπ και με δύο απανωτές νίκες σιγούρεψε την πρόκριση. Στο πρώτο της παιχνίδι νίκησε τη Σέγκα Χασάνι από το Κόσοβο με 3-0 σετ (11-7, 11-7, 11-8). Στη συνέχεια κατέβαλλε και τη Χαρίσα Μεζέτοβιτς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 3-1 σετ (11-5, 6-11, 11-3, 11-6), ενώ στο φινάλε πλησίασε το 3 στα 3. Τελικά έχασε με 3-2 σετ από τη Σέρβα Ντούσιτσα Τοντόροβιτς (επικεφαλής) και πέρασε με τη 2η θέση στα νοκ άουτ (5-11, 11-9, 5-11, 11-5, 8-11).

Η Στέλλα Τζαρίδου αποκλείστηκε με την 3η θέση από το 11ο γκρουπ. Ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Τουρκάλα επικεφαλής Ζέινεπ Καράκα (4-11, 7-11, 4-11), αργότερα από τη Βουλγάρα Ντάμλα Χασάνοβα με 3-1 σετ (2-11, 8-11, 11-6, 7-11) και στην 3η αγωνιστική νίκησε την Άντα Κέκου από το Κόσοβο με 3-0 σετ (11-8, 12-10, 11-3).

Το καλύτερο δυνατό στο θέμα των προκρίσεων έκαναν οι παίδες, όπου σχηματίστηκαν 10 προκριματικά γκρουπ. Στο 6ο γκρουπ ο Μάριος Κατσαπρακάκης είχε άψογη πορεία και πρώτευσε με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς. Στην πρεμιέρα επικράτησε του Αλβανού Ρέντις Καλάγια με 3-0 σετ (11-4, 11-5, 11-7). Μετά νίκησε τον Ματβέι Μοσνέαγκα από τη Μολδαβία με 3-1 σετ (11-5, 6-11, 11-4, 14-12) και στην 3η αγωνιστική τον Τούρκο επικεφαλής Γκορκέ Οκάλ με 3-0 σετ (12-10, 11-8, 11-9).

Ο Κωνσταντίνος Μηλικούδης ήταν στο 1ο γκρουπ των 3ων αθλητών. Στην πρεμιέρα του έχασε από τον Βούλγαρο Γιοάν Βελίτσκοφ (επικεφαλής) με 3-0 σετ (7-11, 9-11, 7-11), όμως μετά επιβλήθηκε του Κοσοβάρου Άντριαρικ Μαλόκου στα τρία σετ (11-4, 11-7, 11-8) και πήρε την πρόκριση στο ταμπλό με τη 2η θέση.

Με ανάλογο τρόπο έφτασε στο «εισιτήριο» για τον 1ο γύρο του αγωνίσματος  ο Δημήτρης Σωτηρόπουλος από το 7ο γκρουπ. Ο αριστερόχειρας διεθνής έκαμψε στο καθοριστικό παιχνίδι τον Μπόρισλαβ Ράγιτς από τη Σερβία με 3-1 σετ (13-11, 9-11, 11-9, 11-6). Στην αρχή είχε χάσει με 3-1 σετ από τον επικεφαλής Στέφαν Ράντονιτς από το Μαυροβούνιο (7-11, 11-7, 4-11, 10-12) και στη 2η αγωνιστική είχε νικήσει τον Αζούρ Χάνιτς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 3-0 σετ (11-7, 13-11, 11-9).

Στο απλό κορασίδων έγιναν αρχικά 8 γκρουπ. Η Λεμονιά Γκαϊντατζή μετείχε στο 1ο γκρουπ και κατέλαβε τη 2η προνομιούχο θέση. Στην πρεμιέρα της νίκησε τη Βουλγάρα Βέντα Νιγιάζγεβα με 3-0 σετ (11-7, 11-5, 11-8) και στη συνέχεια έχασε από τη Ρουμάνα Μπιάνκα Μέι Ρόζου με το ίδιο σκορ (5-11, 7-11, 7-11). Στην 3η αγωνιστική είχε το καθοριστικό παιχνίδι με τη Βόσνια Εμίνα Τσέριτς και με επικράτηση 3-0 σετ πέρασε στο ταμπλό.

Η Στέλλα Μαυροματάκη κληρώθηκε στο 6ο γκρουπ. Αρχικά έχασε από την Τουρκάλα επικεφαλής Αουμπούκε Σίμσεκ με 3-0 σετ (6-11, 4-11, 5-11). Μετά έκαμψε τη Βόσνια Λιούπκα Σενκ σε συναρπαστικό ματς των πέντε σετ (8-11, 11-7, 11-6, 10-12, 11-9) και στο φινάλε ξεπέρασε και την Αναστασία Βούγιοβιτς από το Μαυροβούνιο με 3-1 και για προκριθεί ως 2η.

Το ίδιο επιχείρησε και η Ζωή Καζάκου στο 2ο γκρουπ, αλλά τελικά έμεινε 3η και εκτός ταμπλό. Πρώτα επιβλήθηκε άνετα της Ίνες Γκιάτα από την Αλβανία με 3-0 σετ (11-0, 11-4, 11-2) και στη 2η αγωνιστική έχασε από τη Βουλγάρα Ανίτα Πέτκοβα με 3-1 σετ (9-11, 11-13, 11-7, 8-11). Στον τρίτο της αγώνα είχε πολύ δύσκολο έργο με τη Ρουμάνα επικεφαλής Αλέσια Σφερλέα και ηττήθηκε με 3-1 σετ.