Πάλη: Χάλκινο μετάλλιο στους Μεσογειακούς για τον Τσεκερίδη

Ο Ελληνας πρωταθλητής στον μικρό τελικό των 87κ. της ελληνορωμαϊκής νίκησε τον Χούκλεκ (Κροατία) με τεχνική πτώση.

Το χάλκινο μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες κατέκτησε ο Δημήτρης Τσεκερίδης. Ο Ελληνας πρωταθλητής στον μικρό τελικό των 87κ. της ελληνορωμαϊκής νίκησε τον Χούκλεκ (Κροατία) με τεχνική πτώση.

Ο Τσεκερίδης στα προημιτελικά έχασε από τον Σινταζάρα με 3-2 σε έναν συναρπαστικό αγώνα. Ο Αλγερινός έφτασε έως τον τελικό κι έδωσε την ευκαιρία στον Ελληνα πρωταθλητή να πάει στα ρεπεσάζ.

Εκεί με μεγάλη εμφάνιση νίκησε 12-1 τον Χούκλεκ και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Αύριο ρίχνεται στη μάχη η Μαρία Πρεβολαράκη και όλοι ευελπιστούμε ότι θα διπλασιάσει τα μετάλλια για την Ελλάδα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ελληνική Πάλη συνεχίζει να διαπρέπει και σε όσες μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις έχουν συμμετάσχει αθλητές μας έχουν φέρει μετάλλια.