Πρωταθλητής Ευρώπης ο Μιχαλεντζάκης!

Πρωταθλητής Ευρώπης, στο αγώνισμα που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες

Πρωταθλητής Ευρώπης, στο αγώνισμα που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, τα 100μ. πεταλούδα, στέφθηκε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης. Ο 20χρονος πρωταθλητής, κατέκτησε -με πανελλήνιο ρεκόρ- το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας S8, φτάνοντας έτσι τα δύο στη διοργάνωση του Δουβλίνου, αφού στην πρεμιέρα ήταν πρώτος και στα 200μ. μικτής ατομικής SM8.

Η επίδοση του Μιχαλεντζάκη ήταν 1:03.60 ενώ στον πρωϊνό προκριματικό ήταν πρώτος στη σειρά του με 1:07.08. Και στις δύο περιπτώσεις, ο Μιχαλεντζάκης κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ του Κωνσταντίνου Φύκα από τον Μάιο του 2002 στην Αθήνα με 1:14.08.