Στα ρεπεσάζ θα διεκδικήσει το χάλκινο ο Κεσίδης

Το χάλκινο μετάλλιο μέσω των ρεπεσάζ, θα διεκδικήσει σήμερα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Βουδαπέστη ο Λαοκράτης Κεσίδης.

Ο Ελληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε πολύ καλές εμφανίσεις και δείχνει ότι είναι σε καλή κατάσταση για να διεκδικήσει την είσοδό του στο βάθρο. Άλλωστε η… τύχη του χρωστάει ένα μετάλλιο, ειδικά με τον τρόπο που το έχασε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο Κεσίδης αγωνίστηκε στα 97κ. της ελληνορωμαϊκής και στο γύρο των «32» επικράτησε του Ιάπωνα Νάρα με 8-5. Στην επόμενη φάση αντιμετώπισε τον Ινδό Χάρντιπ και νίκησε με 4-1. Στα προημιτελικά ηττήθηκε με τεχνική πτώση από τον Μιλόφ, αλλά ο Βούλγαρος έφτασε έως τον τελικό και έδωσε την ευκαιρία στον Ελληνα πρωταθλητή να αγωνιστεί στα ρεπεσάζ.

Στην άλλη ελληνική συμμετοχή σήμερα, ο Γιώργος Πρεβολαράκης στα 77κ. αποκλείστηκε στο γύρο των «32» από τον Ουζμπέκο Ναλγκίεφ.