Κολύμβηση : Πέντε μετάλλια ακόμα στο παγκόσμιο του Μεξικό

Η Ελληνική κολύμβηση τα πηγαίνει περίφημα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μεξικό, καθώς έχει μαζέψει 13 μετάλλια, 5 εκ των οποίων πήρε την τέταρτη μέρα.

Στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μεξικό η Ελληνική κολύμβηση εντυπωσιάζει, καθώς την τέταρτη μέρα κατέκτησε δύο ασημένια μετάλλια, τρία χάλκινα συν δύο πανελλήνια ρεκόρ.

Μετά και την ολοκλήρωση της 4ης ημέρας, η Ελλάδα με συνολικά 13 μετάλλια κατέχει την 14η θέση στη γενική κατάταξη μεταλλίων.

Στο βάθρο των νικητών βρέθηκαν γι` ακόμη μία φορά οι Χαράλαμπος Ταϊγανίδης και Γεράσιμος Λιγνός, ενώ το πρώτο τους μετάλλιο επί μεξικανικού εδάφους  πήραν οι Μαρία Τσάκωνα, Κωνσταντίνος Καραούζας και Ευθυμία Γκουλή.

Αναλυτικά τα Ελληνικά μετάλλια

Τρίτωσε τα μετάλλια ο Ταϊγανίδης

Ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, ο οποίος μέχρι τώρα έχει χαρίσει στην Ελλάδα το μοναδικό χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση του Μεξικού, βρέθηκε για τρίτη φορά στο πόντιουμ των νικητών. Κατετάγη δεύτερος στα 50μ. ελεύθερο κατηγορίας S12, με επίδοση 25.20 (25.84 στον προκριματικό) και έφτασε τα 11 μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα.

«Ασημένια» με πανελλήνιο ρεκόρ η Τσάκωνα

Συνέτριψε το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ στα 50μ. πεταλούδα S6 και κατέκτησε την δεύτερη θέση στον τελικό του αγωνίσματος. Η Μαρία Τσάκωνα, κάλυψε την απόσταση σε 47.44, τη στιγμή που το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ ήταν 52.62 από τις 9 Ιουνίου 2016 στην  Γερμανία. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μετείχε και στα 100μ. ύπτιο S6, όπου κατετάγη 6η με χρόνο 1:42.82.

Δεύτερο μετάλλιο για τον Λιγνό

Ο Γεράσιμος Λιγνός, όπως συνέβη στα 100μ. ύπτιο, έτσι και στα 100μ. πρόσθιο κατηγορίας SB13, κατέκτησε την τρίτη θέση. Αυτή τη φορά μάλιστα καταρρίπτοντας και το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ. Ο νεαρός αθλητής, κάλυψε την απόσταση σε 1:12.74 που του επέτρεψε αφενός να πάρει την τρίτη θέση του τελικού και αφετέρου να κατεβάσει το εθνικό ρεκόρ που ήταν 1:13.68 από τις 12 Σεπτεμβρίου 2016 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Χάλκινα για Καραούζα και Γκουλή

Το πρώτο τους μετάλλιο στο Μεξικό κατέκτησαν οι Κωνσταντίνος Καραούζας και Ευθυμία Γκουλή. Ο Καραούζας στα 50μ. πρόσθιο SB3 με χρόνο 55.32 και η Ευθυμία Γκουλή στα 100μ. πρόσθιο SB8 με επίδοση 1:35.17.

Ακόμη από ελληνικής πλευράς:

– Ο Ιωάννης Κωστάκης κατετάγη 4ος στα 50μ. πρόσθιο SB2. Η επίδοση του Έλληνα πρωταθλητή ήταν 1:07.88 στον τελικό και 1:07.76 στον προκριματικό όπου πήρε την 2η θέση στην δεύτερη σειρά.
– Ο Αντώνης Τσαπατάκης κατετάγη 4ος στην πρώτη προκριματική σειρά των 50μ. ελεύθερο S5 με 47.94.