Πυγμαχία: Δυο χρυσά και δυο αργυρά για τον Ολυμπιακό στην Πάτρα

Θετικός ήταν ο απολογισμός της παρουσίας του τμήματος Πυγμαχίας του Ολυμπιακού στο στη διοργάνωση «Χρυσά Γάντια» που ολοκληρώθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο «Κουκούλι» στην Πάτρα.

Η «ερυθρόλευκη» αποστολή επέστρεψε με δυο χρυσά και δυο αργυρά μετάλλια στις αποσκευές της, με την παρουσία των πρωταθλητών να αφήνει ικανοποιημένο τον επικεφαλής του τμήματος Λευτέρη Λειβάδη.

Συγκεκριμένα το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Λάμπρος Αναστασάκος στην κατηγορία +91 αφού νίκησε τον αθλητή του ΠΑΟΚ, Χρήστο Τάτσιο καθώς και ο Γιώργος Κουρκόρ που επικράτησε με διακοπή στο δεύτερο γύρο του πυγμάχου Χρήστο Σταυρόπουλου της Πυγμής στα 64kg.

Από κει και πέρα στα σημεία και γνώρισε την ήττα ο Νίκος Σοφιανός από τον αθλητή της Πυγμής Χρήστο Σταυρόπουλο στα 64kg, ενώ με τον ίδιο τρόπο και χωρίς να δεχτεί χτύπημα ηττήθηκε ο Αναστάσιος Τσάμης από τον Γιώργο Πλέα της Παναχαϊκής στα 50kg και αμφότεροι κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο.