Ολυμπιακός : Εύκολη επικράτηση κόντρα στον Άρη Νίκαιας (26-18)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα 26-18 του Άρη Νίκαιας για την 3η αγωνιστική της Handball Premier και πέτυχε την πρώτη του φετινή νίκη.

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Handball Premier πέτυχε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε 26-18 του Άρη Νίκαιας στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» για την 3η αγωνιστική.

Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την ΑΕΚ (και το ρεπό στη συνέχεια), οι Ερυθρόλευκοι έβγαλαν αντίδραση και ξεπέρασαν με ευκολία το εμπόδιο του αντιπάλου τους. Πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο εκτός έδρας ματς με τον Διομήδη Άργους (7/10).

Η ομάδα του Κλιάιτς ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 4-0 στα πρώτα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-2 αλλά οι Ερυθρόλευκοι αύξησαν το προβάδισμά τους και πήγαν με +8 στο ημίχρονο (15-7).

Η εικόνα της κυριαρχίας του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, διατήρησαν άνετα το προβάδισμα και έφτασαν στο τελικό 26-18.

Πεντάλεπτα: 4-0, 5-3, 7-4, 10-7, 12-7, 15-7 (ημχ.), 17-9, 19-12, 21-14, 23-17, 25-18, 26-18

Ολυμπιακός (Κλιάιτς): Κουκουλάς, Μιλοβάνοβιτς 6, Καραμπουρνιώτης 3, Τερλέτσκι, Ζάγια 2, Τσούριτς, Κανδύλας 4, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 3, Κόμπετιτς, Δεληχρήστος 3, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς 2, Κλιάιτς 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης.

Άρης (Γρηγοράκης): Τζανακάκης, Ταουσάνης 3, Αθανασίου, Βλάχος 3, Δ. Μελετάκος 4, Γ. Μελετάκος 3, Τζάνος, Μπάρμπας, Κοκκοράκης 2, Ταβλαρίδης, Ακερμανίδης, Τόμσον, Αποστολόπουλος, Χουρσουντιάν 3, Μινάρδος, Χελιώτης.

Δίλεπτα: 5-1, Πέναλτι: 3/4-4/6