Με το… αριστερό η Εθνική Γυναικών (26-27)

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της εθνική ομάδα χάντμπολ των γυναικών στον 2ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2021, καθώς έχασε από τη Λιθουανία με σκορ 27-26.

Με το… αριστερό μπήκε η εθνική ομάδα χάντμπολ των γυναικών στον 2ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2021, οι αγώνες του οποίου διεξάγονται στα Σκόπια. Χάρη στο γκολ που δέχθηκε από την Λουμπίτε, 42 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 27-26 από τη Λιθουανία (ημίχρονο 12-12) στο πλαίσιο της πρεμιέρας του γκρουπ. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Παναγιώτη Μεσσήνη είναι αύριο (20/3, 20:00) η Ισλανδία.

Η Λιθουανία πήρε από την αρχή το προβάδισμα και απέκτησε διαφορά μέχρι τρία γκολ στη διάρκεια του α΄ μέρους, αλλά η εθνική ισοφάρισε 9-9 με γκολ της Καρέλα στο 26΄. Η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, χάρη στο γκολ της Παναγιωτίδου που «έγραψε» το 13-12 στο 32΄. Η Ιλτσιουκάιτε ισοφάρισε σε 15-15 στο 37΄, αλλά η εθνική αντέδρασε και με τέσσερα «αναπάντητα» γκολ προηγήθηκε 19-15 στο 42΄. Η ελληνική ομάδα διατήρησε το +4 μέχρι το 49΄, ωστόσο στη συνέχεια η Λιθουανία «ψαλίδισε» τη διαφορά και ισοφάρισε 26-26 με τη Σπαρναουσκάιτε, περίπου 1,5 λεπτό πριν το τέλος. Η Λουμπίτε έδωσε ξανά την πρωτοπορία στο σκορ στη Λιθουανία (27-26), 42 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, ωστόσο η εθνική δεν κατάφερε να «απαντήσει» στον υπολειπόμενο χρόνο, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η «οικοδέσποινα» Βόρεια Μακεδονία επιβλήθηκε της Ισλανδίας με 24-17.