ΑΕΚ – Γκορένιε 31-29

Βήμα τελικού για την ΑΕΚ! Η Ένωση επικράτησε με 31-29 της Γκορένιε στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του EHF European Cup.

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στον τελικό του EHF European Cup έκανε η ΑΕΚ που επικράτησε με 31-29 της Γκορένιε στο ΟΑΚΑ και πηγαίνει με (μικρό) αβαντάζ στη ρεβάνς (24/4) της Σλοβενίας. Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό με την Ένωση να έχει το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια αλλά να μην καταφέρνει να μεγαλώσει τη διαφορά.

Με τους Τζηρά και Μυλωνά πρωταγωνιστές οι «κιτρινόμαυροι» είχαν το προβάδισμα από την αρχή (5-3, 6-4) ενώ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο με 12-11. Η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 16-14 υπέρ της.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ προσπάθησε να χτίσει μια διαφορά έχοντας σε σπουδαία βραδιά τον Φλορίδο, έφτασε αρκετές φορές ακόμη και στο +3 αλλά πάντα η Γκορένιε έβγαζε αντίδραση. Μάλιστα, τρία λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ προηγήθηκε με 31-27 αλλά με δύο γκολ στο τέλος οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 31-29 και όλα είναι ανοιχτά ενόψει της ρεβάνς. Με την Ένωση να έχει ένα μικρό προβάδισμα.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-5, 8-7, 11-10, 12-12, 16-14 (ημιχρ.), 19-16, 21-21, 24-23, 26-25, 28-26, 31-29.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Χίκερουντ 2, Τζηράς 5, Δομπρής, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 5, Φλορίδο 7, Πέντερσεν 1, Λέμος 1, Παπαδιονυσίου 1, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Μπουνέτα 4, Κεδέρης 4

ΓΚΟΡΕΝΙΕ (Γιόβισιτς): Χάσελιτς 5, Τάινικ 5, Πάιτ, Πάνιταρ, Σταρτσς, Μίκλαβσιτς 3, Ντρόμπεζ, Κομάρ, Βέρντινεκ 4, Γκρμσεκ 1, Ταλέτοβιτς, Σλάτινεκ, Πρέντοβιτς, Κάβτσιτς Μ. 4, Κάβτσιτς Α. 5, Ράβνικαρ 1