Γκορένιε – ΑΕΚ 31-31

Η ΑΕΚ που βρέθηκε να χάνει ακόμη και με οκτώ γκολ διαφορά από την Γκορένιε, με τρομερή αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς και με το 31-31 να πάρει πανηγυρικά την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του EHF Cup.

ΑΕΚ έτοιμη για κούπα! Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση στη Σλοβενία, κατάφερε να υπερασπιστεί το 31-29 του πρώτου ματς και με το 31-31 της ρεβάνς να κλείσει θέση για τον τελικό του EHF Cup.

Η Ένωση βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από πολύ νωρίς καθώς κυνηγούσε το σκορ, με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στα 8 γκολ υπέρ των γηπεδούχων, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στα τελευταία 15 λεπτά, κατάφερε όχι μόνο να πάρει σκορ πρόκρισης αλλά να φύγει και αήττητη από το ματς.

Οι τελικοί είναι προγραμματισμένοι για τις 15 και 22 Μαΐου και η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει μία εκ των Ύστανς (Σουηδία) ή Ανόρθωση (Κύπρος) που είναι το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών.

Η Γκορένιε ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και γρήγορα πήρε ένα προβάδισμα με 4-0. Η ΑΕΚ άρχισε να βρίσκει γκολ στη συνέχεια αλλά δεν μπορούσε να μαζέψει τη διαφορά με την Γκορένιε να έχει σταθερά το προβάδισμα (9-4, 10-5) με το ημίχρονο να τελειώνει στο 19-13.

Ούτε στο δεύτερο μέρος μπήκε καλά η Ένωση και είδε την αντίπαλό της να προηγείται ακόμη και με +8 (22-14) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Κάπου εκεί όμως ξεκίνησε η αντεπίθεση. Αρχικά η ΑΕΚ μείωσε σε 26-20 με Δομπρή και Μόγια ενώ έφτασε μετά από ώρα και στο -4 με 27-23, δέκα λεπτά πριν το τέλος.

Το μομέντουμ ήταν πλέον με τους «κιτρινόμαυρους» που απέδιδαν εξαιρετικά και στην άμυνα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 28-28. Ο Τζηράς μάλιστα έκανε και το 29-30 με την ΑΕΚ να φεύγει τελικά με ισοπαλία 31-31 και τη μεγάλη πρόκριση στις αποσκευές της.

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 6-2, 11-5, 14-7, 16-9, 19-13 (ημιχρ.), 22-14, 25-17, 27-20, 28-28, 31-31.

Γκορένιε: Χάσελιτς 2, Τάινικ 9, Πάιτ, Πάνιταρ, Στάριτς, Μίκλαβτσιτς 4, Ντρομπέζ, Κομάρ, Βέρντινεκ 6, Γκρμσεκ 3, Ταλέτοβιτς, Σλάτινεκ, Πρέντοβιτς, Κβάτσιτς 3, Κβάτσιτς Α. 4, Ράβνικαρ

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Χίκερουντ 2, Τζηράς 5, Δομπρής 2, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Φλορίδο 2, Πέντερσεν 4, Λέμος 7, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Μπουνέτα 3, Κεδέρης 3