Σαλαμίνα – ΑΕΚ 24-40

Η ΑΕΚ επικράτησε με 40-24 της Σαλαμίνας εκτός έδρας και προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου. Αποθεώθηκε ο Χριστόφορος Μπακαούκας που αποσύρθηκε από την ενεργό δράση.

Εύκολο έργο είχε η ΑΕΚ κόντρα στη Σαλαμίνα με την Ένωση να επικρατεί με 40-24 της αντιπάλου της και να παίρνει την πρόκριση για το Final 4 του Κυπέλλου που θα διεξαχθεί το Σαββατοκύριακο 22-23 Μαΐου. Αποθέωση για την Χριστόφορο Μπακαούκα που αποσύρθηκε από την ενεργό δράση και αποθεώθηκε φορώντας μάλιστα την κιτρινόμαυρη φανέλα με το νούμερο 4.

Στα του ματς η Ένωση είχε από το ξεκίνημα τον έλεγχο του ματς και δεν τον έχασε ποτέ φτάνοντας σε εύκολη νίκη. Μετά το αρχικό 3-5 η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και ξέφυγε με 7-14 ενώ το σκορ στο ημίχρονο ήταν στο 11-22. Η διαφορά παρέμεινε πάνω από τα δέκα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ να παίρνει τελικά τη νίκη πρόκριση με 40-24.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-5, 6-9, 7-14, 10-18, 11-22 (ημιχρ.), 15-24, 17-29, 17-31, 19-33, 23-36, 24-40.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Χριστοδούλου): Μπακαούκας Γ., Μπακαούκας Χ. 3, Πετράκος 3, Ζαχαράκης, Τσαρπάλης, Κόρρος, Χιώτης 1, Χρηματόπουλος, Τσομπανίδης 4, Πασλής 1, Βασιλόπουλος 1, Αποστολίδης 1, Δίπλαρος 3, Γεωργακόπουλος 5, Πούλος 2

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Janca 3, Τζηράς 7, Δομπρής 1, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Μπαμπατζανίδης, Λέμος 4, Παπαδιονυσίου, Νούιτς 6, Αραπακόπουλος 3, Καλόμοιρος 4, Μπουνέτα 2, Κεδέρης 4