ΠΑΟΚ – Ζαφειράκης Νάουσας 33-21

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 33-21 του Ζαφειράκη Νάουσας και προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου στο χάντμπολ.

Τη νίκη κόντρα στον Ζαφειράκη και συνάμα την πρόκριση στο Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας χάντμπολ ανδρών πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε της ομάδας από τη Νάουσα με 33-21 στο κλειστό της Μίκρας.

Οι δύο ομάδες μπήκαν μαζί στο παιχνίδι και μέχρι το 9-8 ο ΠΑΟΚ διατηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα κόντρα στον αντίπαλό του χωρίς να καταφέρει να ξεφύγει. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Δικέφαλος ανέβασε στροφές με αποτέλεσμα να βρει εύκολα τέρματα στην επίθεση αλλά και καλές άμυνες, οι οποίες του έδωσαν ώθηση να προηγηθεί με 12-8 και να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με +5 (15-10).

Στο δεύτερο μέρος και με το πόδι πατημένο στο γκάζι, οι «ασπρόμαυροι» διεύρυναν την διαφορά τους από τον Ζαφειράκη Νάουσας στα 7 τέρματα (20-13) ενώ λίγο αργότερα και στα 9 (25-16), 13 λεπτά πριν από το τέλος του ματς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε μορφή διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Πάνο Γούσιο να βάζει στον αγωνιστικό χώρο το νέο αίμα της ομάδας, η οποία «κλείδωσε» τη νίκη με 33-21.

Στο διά ταύτα, ο Δικέφαλος, διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα, κατάφερε να πάρει τη νίκη, αλλά και την πρόκριση στο F4 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα πεντάλεπτα: 0-2,4-4, 6-6, 9-8, 12-8, 15-10 (ημχ), 16-12, 20-13, 24-16, 26-17, 29-19, 33-21

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Τσαναξίδης 6, Μέντουριτς, Λιάπης 3, Αποστόλου, Στογιάνοβιτς 4, Σεϊρεκίδης 3, Καραγκοζόπουλος 3, Καβουσανάκης 6, Τζωρτζίνης 2, Γκίγκοφ1, Άρσιτς, Παπαβασίλης 4, Νικολαΐδης, Γιορανίδης, Κυριακίδης, Χατζηλίας 1

Ζαφειράκης (Δεληγιάννης): Μπουμπουλέντρας,Πετρίδης, Μουραφετλής, Πιτάνιος, Πινακούδης 21, Μαυροδουλάκης 3, Τσαγκεράς 1, Τζουβάρας 2, Ρότζιος 3, Πίτος 2,Θεοδωρόπουλος 5, Μπιλιούρης, Μπόλας 4, Κρέξης, Δάιος. Γαλίτης