ΠΑΟΚ – Φίλιππος Βέροιας 34-26

Ντέρμπι Δικεφάλων στον τελικό Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί του Φίλιππου Βέροιας με 34-26 στον ημιτελικό και να κλείνει ραντεβού με την ΑΕΚ για την πρώτη κούπα της σεζόν στο χάντμπολ.

Νίκη-πρόκριση για τον ΠΑΟΚ επί του Φίλιππου Βέροιας με 34-26, στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του Final 4 Κυπέλλου Ελλάδας Χάντμπολ Ανδρών, το οποίο διεξάγεται στην Κοζάνη.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να διαδέχονται στο σκοράρισμα η μία την άλλη μέχρι και το 5-5. Στη συνέχεια οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με δύο τέρματα, 5-7, με τον ΠΑΟΚ να απαντά με δικό του σερί 5-0, 10-7. Ο Δικέφαλος αύξησε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα του, στα πέντε τέρματα μετά από γκολ του Μέντουριτς, 15-10. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 16-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε την μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς μέχρι εκείνο το σημείο, τα πέντε τέρματα, με τέρμα του Παπαβασίλη, 17-12. Οι Βεροιώτες έβγαλαν αντίδραση και μάζεψαν γρήγορα την διαφορά, σε πρώτη φάση στα δύο τέρματα, 17-15, και σε δεύτερη φάση στο γκολ, 18-17.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ΠΑΟΚ πάτησε το γκάζι και άφησε πίσω του τον Φίλιππο. Από το 20-19 και έπειτα, ο Δικέφαλος έτρεξε ένα απίστευτο σερί 7-0, εκτοξεύοντας την διαφορά στα εννέα τέρματα, 27-19. Στα τελευταία λεπτά η εικόνα του αγώνα την άλλαξε, ο ΠΑΟΚ έκανε σωστή διαχείριση του προβαδίσματος που είχε χτίσει, με τον Δικέφαλο να παίρνει την πολυπόθητη πρόκριση με 34-26.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γούσιο αφιέρωσαν την πέμπτη συμμετοχή του ΠΑΟΚ σε τελικό στην ιστορία του τμήματος, στον αρχηγό τους, Τόλη Παλάσκα. Στον τελικό της Κυριακής (23/5, 16:00), ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Τα πεντάλεπτα: 5-5, 5-6, 8-7, 11-8, 14-10, 16-12 (ημχ), 17-14, 20-18, 24-19, 28-20, 31-24, 34-26