Πέρασε από τη Δράμα η ΑΕΚ (23-28)

Φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε (23-28) της Δράμας η ΑΕΚ.

Εκανε το καθήκον της στη Δράμα η ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» μπορεί να ζορίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έφυγαν με το «διπλό» από το «Κραχτίδης» (23-28).

Με τη νίκη επί της Δράμας, η ΑΕΚ εξασφάλισε την πρωτιά και το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των τελικών.

Στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μόγια τραυματίστηκε στον αστράγαλο και αποχώρησε από το γήπεδο, ωστόσο λίγα λεπτά αργότερα επέστρεψε ξανά στο παρκέ.

Οι φιλοξενούμενοι έκαμψαν την αντίσταση της Δράμας στο δεύτερο ημίχρονο. Με συγκεντρωμένες ενέργειες σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκαν για πρώτη φορά ακόμα και με 4 γκολ (16-20). Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια διατήρησαν την υπεροχή τους (19-22), φτάνοντας στη νίκη με 23-28.

Tα πεντάλεπτα: 1-3, 2-5, 7-7, 9-8, 11-11, 12-13 (ημιχρ.), 14-17, 16-19, 19-22, 19-23, 22-26, 23-28

Δράμα (Αθανάσιος Βαλαβάνης): Τοζακίδης, Παπάζογλου, Πούλιος, Καφαντάρης 1, Νίκολιτς, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 1, Τορνικίδης, Τόσκας 8, Τουνγκελίδης 6, Καλαϊτζίδης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος 4, Κρανιώτης

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 9, Μπριάτκα, Βασιλείου-Τσάφος, Στεφάνοβιτς 2, Σεβέλεφ 1, Νικολαΐδης 1, Λέμος 10, Άντζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 3, Ουγκάλντε 1, Καλόμοιρος

Διαιτητές: Γράψας-Κυριακού. Δίλεπτα: 2-1. Πέναλτι: 2/3-4/6.