ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 31-19: Εύκολα οι «ασπρόμαυρες» το ντέρμπι Δικεφάλων

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 31-19 της ΑΕΚ στο ντέρμπι της έκτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της έκτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος γυναικών καθώς επικράτησε ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη με 31-19.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και με τρία γρήγορα γκολ τα οποία προήλθαν κυρίως από τα άκρα με Μποριζόφσκα και Βράνσιτς προηγήθηκαν με 3-0 και στη συνέχεια με 9-3 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του ματς.

Οι «ασπρόμαυρες» συνέχισαν να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενες με 14-7, έχοντας επιθετική πολυφωνία αλλά και σε καλή μέρα τόσο την αμυντική λειτουργία, όσο και την Εμμανουέλα Τσικνάκη που έκανε αρκετές επεμβάσεις, μεταξύ αυτών και ένα πέναλτι.

Mε την έναρξη του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα 0-2 επί μέρους, αλλά ο Δικέφαλος αντέδρασε άμεσα και επανάφερε την τάξη στο παιχνίδι (17-10), ενώ με νέο 3-0 σερί πήρε ακόμη και διψήφια διαφορά με 20-10 χάρη στο γκολ της Γκρμπάρεβιτς.

Οι «ασπρόμαυρες» συνέχισαν να διατηρούν το μεγάλο προβάδισμα που είχαν, με την Χατζηπαρασίδου και την Γκόμες να «γράφουν» το 24-13 στο 43′, ενώ η Ζενέλη με όμορφο σουτ από την περιφέρεια έκανε το 28-16. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη να κλείνει υπέρ της αναμέτρησης με το τελικό 31-19.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 7-3, 9-4, 13-6, 14-8 (ημχ), 17-10, 21-12, 25-14, 27-16, 29-18, 31-19

ΠΑΟΚ (Δημήτρης Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 1, Ματροσαββίδου, Μεντεσίδου 3, Βράντσιτς 5, Χριστοφόρις, Σαμολάδα, Αμβροσιάδου 1, Καπρινιώτη, Σεβδίλη 3, Γκόμες 3, Ζενέλι 1, Μποριζόφσκα 2, Γκρβμπάντσεβιτς 2, Ριμπέιρο 4, Μπουράτο 6.

ΑΕΚ (Γιάννης Ανταλής): Μάγκου 3, Καραγιάννη 2, Ψαριώτη 1, Μπουλάτοβιτς 4, Κατσίκα 1, Μανδά, Παύλου, Λυτρίβη, Χ. Μπρεάνου, Μ. Μπρεάνου, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 3, Δρουγκίδου, Μπόργκες 5, Πατρώνη.