Πάρτι στη Νέα Φιλαδέλφεια για τον Ολυμπιακό (28-20)

Ανετο πέρασμα από τη Νέα Φιλαδέλφεια για τον Ολυμπιακό. Με 28-20 διέλυσαν τον Ιωνικό οι Πειραιώτες.

Μια ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλητές Ελλάδας νίκησαν με 28-20 τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας εκτός έδρας, για την 20ή αγωνιστική της Handball Premier, σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησαν απόλυτα, σε όλη τη διάρκεια.

Μετά τη νίκη (29-18) επί της Δράμας στο κλειστό της Ηλιούπολης, στο πλαίσιο της 19ης «στροφής», ο Θρύλος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στην έδρα της ομάδας της Νέας Φιλαδέλφειας και κατέκτησε ένα σημαντικό «διπλό», συνεχίζοντας νικηφόρα την πορεία του στο πρωτάθλημα.

Στο 11ο λεπτό του ματς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-2, με γκολ του Γκράτζαν, ο οποίος λίγο αργότερα (20:02), «έγραψε» και το 10-5. Στο 21:14, ο Μπάγιος «βρήκε» δίχτυα, για το 11-5, με τον Παπαβασίλη να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (7-14), στο 24:38. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους πρωταθλητές Ελλάδας μπροστά, με 14-9. Στο 7:39 του δεύτερου ημιχρόνου, ο Θρύλος πέτυχε το 17ο τέρμα του, με τον Μπάγιο, ενώ ο Παπαδόπουλος σκόραρε στο 48:30, για 23-17. Ο Παπαδόπουλος «χτύπησε» ξανά, με τη συμπλήρωση 50 λεπτών στο ματς, για το +7 (17-24), ενώ στο 59:10, ο Δομπρής διαμόρφωσε το τελικό 28-20.