Ολυμπιακός – ΑΕΚ 24-21: Πάτησε την Ένωση και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με ένταση και πάθος, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της ΑΕΚ με σκορ 24-21 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στο Χάντμπολ Ανδρών.

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα σε όλη τη διάρκεια του ματς και έχοντας σε τρομερή μέρα τον Μπάουερ ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με σκορ 24-21 και πήρε πανηγυρική πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στο Χάντμπολ Ανδρών όπου θα αντιμετωπίσει τον Δούκα.

Οι δύο ομάδες έδωσαν τα πάντα, οι Ερυθρόλευκοι όμως ήταν εκείνοι που είχαν τις λύσεις και στην επιθετική γραμμή με τους Μοντόρο και Γκράτζαν, καταφέρνοντας έτσι να επιβληθούν της Ένωσης και να πάρουν εκείνοι την μεγάλη πρόκριση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πατά καλύτερα, σκοράροντας τέσσερις φορές, με την ΑΕΚ να έχει μία απάντηση για το 4-1 του πρώτου πενταλέπτου. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε ελάχιστα, ωστόσο οι Ερυθρόλευκοι μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα φτάνοντας στο 6-3.

Οι άμυνες άρχισαν σιγά-σιγά να υπερισχύουν, όμως ένα ξέσπσμα των δύο ομάδων έφερε το 8-5 υπέρ των Πειραιώτών στο πρώτο 20λεπτό. Στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-5, ωστόσο η ΑΕΚ απάντησε με ένα επιμέρους 4-1 και έτσι το ημίχρονο έκλιεσε στο 11-9 υπέρ των Ερυθρόλευκων.

Η Ένωση ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τη διαφορά να πέφτει στο γκολ και το 13-12. Κάπου εκεί όμως οι Πειραιώτες γύρισαν τον διακόπτη και με ένα 3-0 σερί μπόρεσαν να ανοίξουν ξανά το προβάδισμά τους στο 16-12.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έπαιξαν αρκετά καλό χάντμπολ με τον Ολυμπιακό όμως να μην χάνει τα ηνία και να φτάνει στο 23′ του δευτέρου ημιχρόνου να βρίσκεται στο +5 με το σκορ να είναι στο 21-16. Η Ένωση έκανε την τελευταία της προσπάθεια να επιστρέψει, όμως οι Ερυθρόλευκοι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα και έφτασαν στο τελικό 24-21.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-2, 6-3, 8-4, 10-5, 11-9 (ημ.), 13-10, 13-12, 16-13, 18-15, 21-17, 24-21

Ολυμπιακός (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας 1, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 2, Μπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 5, Σλαβούλιτσα, Οστρούσκο 1, Γκράντζαν 4, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 8, Τσέπιτς 1, Αλμέιντα, Ηλιόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Αρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί 2, Ρογκούλσκι, Λέμος 2, Κεδέρης 2.