Ήττα στις λεπτομέρειες για την Εθνική νέων από την Ισλανδία (29-28, vid)

Στις λεπτομέρειες έχασε η Ελλάδα την ευκαιρία για μια μεγάλη νίκη στο ματς με την Ισλανδία, από την οποία ηττήθηκε με 29-28 στο Ρέντη.

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ των νέων ηττήθηκε στις… λεπτομέρειες (29-28) από την Ισλανδία στο Ρέντη, στην 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου για τη φάση των «16» του 24ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U21, το οποίο συνδιοργανώνουν Γερμανία και Ελλάδα.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα διαμαρτύρεται έντονα για πέναλτι σε βάρος του Δικαιούλια στο 58:55» με το σκορ στο 27-26 υπέρ των αντιπάλων, ενώ διατύπωσε παράπονα και σε άλλες φάσεις, καθώς δεν αντιμετωπίσθηκε με ισονομία από τους διαιτητές.

Οι Βόσνιοι διαιτητές αρνήθηκαν να καταλογίσουν το προφανές πέναλτι και στην κόντρα, η Ισλανδία σημείωσε το 28-26 με τον Γιόνασον στο 59′ και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε ο αγώνας, ενώ ακολούθησε το 29-26 από τον Ρούναρσον και τα δύο γκολ του Τόσκα στο 59.31» και στο 59.54» δεν αρκούσαν στην Εθνική που υποχρεώθηκε εντέλει σε ήττα με 29-28.

Πλέον, η τύχη της «γαλανόλευκης» δεν εξαρτάται μόνο από τα δικά της αποτελέσματα αλλά και από συνδυασμό άλλων αγώνων, καθώς θα πρέπει πλέον να χάσει η Αίγυπτος με Σερβία και Ισλανδία, να νικήσει η Εθνική την Σερβία και να έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων στην τριπλή ισοβαθμία στους 2 πόντους.

Tα πεντάλεπτα: 2-4, 6-7, 9-9, 11-11, 13-13, 14-15 ( ημίχρονο ), 15-18, 17-19, 19-21, 22-23 , 25-25, 29-28.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Σιγκούργιονσον, Ρούναρσον 6, Γιόνασον 6, Οκαρσον 6, Φίνσον, Θόρστενσεν, Αντρασον, Ορβαρσον, Αρναλντς 1, Γκούναρσον, Βίνταρσον, Γκούντγιονσον 5, Ασθορσον, Ανταλστέϊνσον 2, Θόρισον 3, Γκούσταφσον.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπαμπατζανίδης, Τζωρτζίνης , Παπαγιάννης 2, Παγιάτης 5, Δικαιούλιας 2, Τόσκας 7, Κοτσιώνης 2, Κυριακίδης, Παναγιώτου 1, Παπάζογλου 4, Γερουλάνος 3, Σίνα, Βασιλείου-Τσάφος 2, Αλεξανδρίδης, Αναστασίου, Νικολίνταης.