ΑΕΚ – Πυλαία 22-21: Με την ψυχή στο στόμα η Ένωση

Πρεμιέρα στην Handball Premier με δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ που επικράτησε με 22-21 της Πυλαίας.

Άσχημη εικόνα παρά τη νίκη στην πρεμιέρα για την ΑΕΚ που επικράτησε δύσκολα με 22-21 της ΑΕΣΧ Πυλαίας για την 1η αγωνιστική της Handball Premier.

Μουδιασμένα άρχισε η Ένωση το παιχνίδι και στο πρώτο πεντάλεπτο η ομάδα της Πυλαίας πήρε το προβάδισμα στο σκορ (0-1, 1-2,2-3). Οι καλές επεμβάσεις του Άρσιτς και οι γρήγορες αντεπιθέσεις του Παπαδόπουλου, έφεραν την ΑΕΚ μπροστά με 7-3, αλλά δεν κράτησε για πολύ. Η «Ένωση» είχε κενά διαστήματα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, δίνοντας την ευκαιρία στην φιλοξενούμενη ομάδα να μειώσει στο ένα γκολ (10-9), με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ 12-10 υπέρ της.

Ο κακός ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου συνεχίστηκε και στο δεύτερο, με την ΑΕΚ να σκοράρει μόλις 2 τέρματα στα πρώτα δέκα λεπτά και η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ (14-14). Στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα με 15-17, 13 λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Η «Ένωση» δυσκολεύτηκε όμως με το πείσμα του Κεδέρη στην επίθεση ισοφάρισε και στο τέλος με τον Λιάπη πήρε τη νίκη με 22-21.

Ωστόσο αξίζει να σταθούμε και στα διαιτητικά παράπονα από πλευράς γηπεδούχων. Πιο συγκεκριμένα οι αποφάσεις της διαιτητικής δυάδας Καρυδακη-Γιακαλή, ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά προξένησαν μεγάλη εντύπωση, με την φάση της αποβολής του Τριανταφυλλίδη στο 49′ να είναι το πιο τρανταχτό παράδειγμα, μιας και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-3, 7-4, 8-5, 9-7, 12-10(ημχ), 13-11, 14-13, 15-15, 16-17, 17-18, 22-21.

ΑΕΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Μάτσκεβιτς 1, Αραμπατζής 2, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς, Μάλλιος, Ηλιόπουλος 1, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος 7, Παπαδιονυσίου, Κομαρζέφσκι 2, Λιάπης 3, Μαρτίνοβιτς 3, Άρσιτς, Σόκολιτς, Κεδέρης 3.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης Χαράλαμπος): Μοισίγιεφ, Παλάσκας, Αντωνιάδης 1, Καραγκιοζόπουλος 5, Ντανουλέτ, Τσορτέκης 1, Ορφανουδάκης, Βαρδάκας 2, Μπίλλιας, Αλεξανδρίδης 4, Καβουσανάκης 1, Κυριακίδης 3, Τριαν ταφυλλίδης Δ. 4, Τριανταφυλλίδης Α., Κουκμίσης, Τζέλη