Σάσαρι – Ολυμπιακός 24-31: Άλμα πρόκρισης για τους ερυθρόλευκους στη Σαρδηνία

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Ολυμπιακός επικράτησε με 31-24 επί της Σάσαρι, έχοντας πλέον τον πρώτο λόγο ενόψει της ρεβάνς της Ηλιούπολης.

Μυθικός Ολυμπιακός… άλωσε την Σαρδηνία.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 31-24 επί της Σάσαρι, παίρνοντας έτσι προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του EHF European Cup.

Μια νίκη η οποία ήρθε κόντρα στην δευτεραθλήτρια και κάτοχο του Κυπέλλου Ιταλίας, κάνοντας έτσι ακόμη πιο σπουδαία την επιτυχία των Πειραιωτών.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη (18/10) στο κλειστό της Ηλιούπολης, εκεί όπου ο Ολυμπιακός έχοντας και τον κόσμο στο πλευρό του θα θελήσει να «τσεκάρει» το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ (0-1) στα 52 δευτερόλεπτα, με τον Παπαβασίλη, με τον Τζηρά να «γράφει» το 3-1, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών. Ο Σάββας διατήρησε τη διαφορά στο +2 (4-6), με γκολ στο 12:40, όμως η Σάσαρι ισοφάρισε (6-6). Ο Παπαβασίλης «απάντησε», στο 15:54 και έκανε το 7-6, με τους γηπεδούχους να περνούν για πρώτη φορά μπροστά (9-8). Ο Θρύλος, ωστόσο, αντέδρασε και με τέρμα του Παπαβασίλη (23:42), προηγήθηκε με 11-9, ενώ ο Σλαβούλιτσα σκόραρε, για το 13-11, στο 27:49. Η ιταλική ομάδα μείωσε σε 13-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν απόλυτα! Στο 43ο λεπτό, ο Καραμπουρνιώτης ανέβασε τη διαφορά στο +5 (15-20), ενώ ο Σλαβούλιτσα «βρήκε» δίχτυα στο 47:51, για το 24-18! Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τέρμα του Τζίμπουλα στην κόντρα (52:56), ξέφυγε με +7 (19-26), με τον Σάββα να «χτυπάει» ξανά, αυτή τη φορά για το 27-20, στο 55ο λεπτό. Νέο γκολ από τον Σάββα (58:44) και 30-23 ο Θρύλος, ο οποίος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζηρά, σε «νεκρό» χρόνο (60:00), επικράτησε με 31-24.

Ρέιμοντ Σάσαρι: Σαμπάολο, Μανόλιοβιτς 8, Χαλίλκοβιτς 4, Αλντίνι 3, Λαμέλας 3, Ναρντίν 2, Μπρίζιτς 2, Ντέλα Βέτσια 1, Μαλαντρίν 1, Βιντίλι, Μούρα, Ντελόγκου, Μπομπόι, Πιντόρι, Βράνατς, Παβάνι

Ολυμπιακός: Παπαντωνόπουλος, Σάββας 8, Τζηράς 7, Σλαβούλιτσα 4, Παπαβασίλης 3, Σλίσκοβιτς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Βίντα 1, Τζιμπούλας 1, Τσιγαρίδας 1, Κάβσιτς 1, Μιχαηλίδης 1, Κανδύλας, Πασσιάς, Μοντόρο, Κοτανίδης.