Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας – Ολυμπιακός 21-23: Διατήρησαν το απόλυτο οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός πέρασε με 23-21 από τη Νέα Φιλαδέλφεια επί του Ιωνικού και συνέχισε απτόητος την πορεία του στο πρωτάθλημα.

Μετά τη σπουδαία πρόκριση στους «32» της Ευρώπης, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή επέστρεψε νικηφόρα στις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, μετά το «δύο στα δύο» επί της Ρέιμοντ Σάσαρι με τη νίκη (38-29) στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, στη ρεβάνς της φάσης των «64» του EHF Cup, ο Θρύλος επικράτησε εκτός έδρας με 23-21 του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας, για την 5η αγωνιστική της Handball Premier.

Σε ένα σκληρό ματς στην έδρα του Ιωνικού, οι «ερυθρόλευκοι», που αγωνίστηκαν χωρίς τον Παπαβασίλη, είχαν τον έλεγχο στα κρίσιμα σημεία και έφτασαν σε ένα σημαντικό «διπλό» στο πρωτάθλημα, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία τους σε Ελλάδα και Ευρώπη!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 3-0, όμως σταδιακά ανέβασε «στροφές» και στο 12:12, ισοφάρισε σε 4-4, με γκολ του Σλαβούλιτσα. Στο 14:24, ο Τζηράς έδωσε προβάδισμα στον Θρύλο, με τον Δομπρή να «γράφει» το 6-4, στο 17ο λεπτό. Ο Ιωνικός έφερε το ματς στα ίσια (6-6), όμως Δομπρής (18:50) και Σλαβούλιτσα επανάφεραν το +2 (6-8) για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι έφτασαν στο 9-7, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζηρά (22:13). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (11-10).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ιωνικός ξέφυγε με +2 (12-10) και στη συνέχεια, με +3 (14-11, 15-12), όμως οι Σάββας (34:47), Βίντα (35:30) και Τζίμπουλας (37:33) ισοφάρισαν σε 15-15. Νέο +2 (17-15) για τους γηπεδούχους, νέα ισοφάριση (17-17) από τον Ολυμπιακό, με τον Κάβτσιτις (41:04), ο οποίος «χτύπησε» ξανά και έδωσε προβάδισμα (18-19), στο 46ο λεπτό. Στο 47:22 και στο 50:25, ο Τζίμπουλας «βρήκε» δίχτυα και έδωσε «αέρα» τριών γκολ (18-21) στον Θρύλο, σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο, ενώ ήταν και αυτός που έκανε το 23-20, στο 58:05. Ο Ιωνικός μείωσε σε 23-21, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ματς, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν μία σημαντική νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-3, 4-5, 6-8, 8-9, 11-10 (ημχ.), 15-13, 17-15, 18-18, 18-20, 18-21, 21-23

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας (Αρβανίτης): Κιουλτζίδης, Κουκουλάς 7, Ταουσάνης, Αϊβαλιώτης 1, Παπαδόπουλος, Μελετάκος 2, Μπραουδάκης, Αποστόλου, Τρούλος 1, Χαντέλης 1, Μπούτος 1, Δεληχρήστος 2, Μαντζόπουλος, Ελοζεούα 4, Λιόλιος 2, Μπαλάσκας

Ολυμπιακός (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Βίντα 2, Τζίμπουλας 4, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής 3, Τσιγαρίδας, Πασσιάς, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 2, Κάβτιτς 3, Μιχαηλίδης, Σάββας 2