Αννόβερο – ΑΕΚ 31-25: Δεν άντεξε στη Γερμανία η Ένωση

Η ΑΕΚ στάθηκε καλά για περίπου 45 λεπτά κόντρα στο Αννόβερο, αλλά στη συνέχεια οι Γερμανοί πήραν τη νίκη με 31-25.

Η ΑΕΚ έκανε μεγάλη προσπάθεια απέναντι στην πανίσχυρη Χάνοβερ Μπούργκντορφ, κυνήγησε με όλες τις δυνάμεις της ένα μεγάλο διπλό στη Γερμανία, όμως «λύγισε» στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε με 31-25 στο «Swiss Life Hall» για την 3η αγωνιστική του 2ου Ομίλου του European League.

Η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς για 40 λεπτά κοίταξε στα… μάτια τη γερμανική ομάδα με υπέρ-πολλαπλάσιο μπάτζετ και μπορούσε να είχε διεκδικήσει κάτι καλύτερο, αν δεν έχανε την συγκέντρωση της στο τέλος.

Στα πρώτα 40 λεπτά η Ένωση έπαιξε άμυνα για σεμινάριο βρέθηκε μπροστά στο σκορ ακόμα και με 4 γκολ μπροστά (7-11), όμως το Αννόβερο έδειξε πως είναι μία ομάδα η οποία ξέρει να φέρνει τους αγώνες στα δικά του μέτρα.

Τα κενά της άμυνας της ΑΕΚ μετά το 40’ έδωσαν στους Γερμανούς «αέρα» 5 γκολ (25-20), με τους «κιτρινόμαυρους» να μην έχουν άλλες «απαντήσεις», γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα τους στον όμιλο.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-4, 5-6, 7-8, 9-11, 12-14 (ημίχρονο), 15-17, 18-19, 24-20, 26-22, 28-23, 31-25

Αννόβερο (Κρίστιαν Πρόκοπ): Βούγιοβιτς 3, Ούστσινς 3, Γκάντε, Σταίνχαουσερ, Κουένστεντ, Μιτσάλτσικ, Κούλες 5, Στρμλγιαν 1, Έντβαρντσον 3,Γκερμπλ 2, Χάννε, Μπρόζοβιτς 3, Φίσερ 7, Φάιζε 3, Αουάρ, Μπούσνερ 1.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Ζάμπιτς, Κρητικός 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 2, Μαρτίνοβιτς 4, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 4, Κεδέρης 4.