Πανελλήνιος – Ολυμπιακός 26-41: Σημαντικό «διπλό» για τους «ερυθρόλευκους»

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας με 41-26 του Πανελλήνιου για τη 17η αγωνιστική της Handball Premier

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού που επικράτησε εκτός έδρας με 41-26 του Πανελλήνιου, για τη 17η αγωνιστική της Handball Premier, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.

Μετά τη νίκη (25-18) επί του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας στο κλειστό της Ηλιούπολης (16η αγωνιστική), οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν με το «διπλό» από την έδρα του Πανελλήνιου, κυριαρχώντας απόλυτα και συνέχισαν αήττητοι -και στην πρώτη θέση- την πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Το ματς ήταν πολύ «κλειστό» στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» στο σκορ. Στο 11ο λεπτό, ο Τζηράς έδωσε +2 (6-8) προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ο οποίος με 3-0 σερί των γηπεδούχων, βρέθηκε πίσω με 9-8. Μετά το 13-12 του Πανελλήνιου, ο Θρύλος πάτησε δυνατά το «γκάζι» και προσπέρασε με 16-13, με γκολ του Κάβτσιτς, στο 23ο λεπτό, με τον Πασσιά να διατηρεί το +3 (14-17), 49 δευτερόλεπτα αργότερα.

Με τέρμα του Τζηρά, στο 27:24, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +4 (15-19), ο Δομπρής «έγραψε» το 20-16, στο 28:06, με τον Πασσιά να διαμορφώνει το 21-17 του πρώτου ημιχρόνου, σκοράροντας στο 29:30. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμη περισσότερο «στροφές» και με γκολ του Σάββα, στο 37ο λεπτό, ξέφυγε με +8 (19-27).

Ο Δομπρής «έγραψε» το +11 (20-31), με τη συμπλήρωση 43 λεπτών στο ματς, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να φτάνει στο +15 (25-40), με γκολ του Βίντα (56:41). Το τελικό 41-26 διαμόρφωσε ο Καραμπουρνιώτης, στο 58:55.