ΠΑΟΚ – Αερωπός Έδεσσας 21-17

Ο Δικέφαλος επικράτησε δύσκολα του Αερωπού με 21-17, στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Με νίκη συνέχισε ο ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα επικρατώντας δύσκολα του Αερωπού Έδεσσας με 21-17 στην 6η αγωνιστική της Handball Premier.

Στο κλειστό της Νεάπολης, ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά καλός στο πρώτο ημίχρονο και έχτισε μία διαφορά ασφαλείας με πρωταγωνιστές τον Βαγγέλη Αραμπατζή (5 γκολ) και τον τερματοφύλακα Κώστα Κοτανίδη. Με πολύ δυνατή άμυνα, οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 7-5 του 19′ σε 12-5 στο 26′ για να μπουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα έξι τερμάτων (12-6).

Στο δεύτερο μέρος ο Δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά καλά και προηγήθηκε με 15-9 στο 39′, σε εκείνο το σημείο όμως η απόδοση του ΠΑΟΚ έπεσε κατακόρυφα. Η άμυνα του Αερωπού βελτιώθηκε, έκλεψε μπάλες και σε συνδυασμό με καλές επιθετικές επιλογές μείωσε στα δύο γκολ (18-16), τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Δύο γκολ του Παλάσκα, όμως έβγαλαν τον ΠΑΟΚ από τη δύσκολη θέση και η κόρνα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 21-17.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-2, 5-3, 7-5, 10-5, 12-6 (ημχ), 14-7, 15-9, 15-11, 18-13, 18-15, 21-17

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 5, Παλάσκας 6, Τζόνο, Κοκκώνης 1, Τάσκοβιτς 1, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Νικολαϊδης 2, Κωστακίδης 2, Λοίζος, Μαστορογιάννης, Τσεσμετζίδης, Κυπραίος 2, Δέλιας, Γιόσμου 1.

Αερωπός (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης 2, Λιανδης, Φ. Τζουβάρας 2, Κράλλης 2, Λιόφης, Θεοδωρόπουλος 3, Δημάκης 1, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 2, Λάππας, Κυριακού 5, Αρβανιτίδης

Διαιτητές: Λινάρδος – Νικολαΐδης. Δίλεπτα: 4-3. Πέναλτι: 2/3-2/2