Νέα νίκη και πρόκριση της ΑΕΚ επί της Μπρέγκεντς

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη και στην Αυστρία με 20-18 κόντρα στην Μπρέγκεντς και προκρίθηκε στους «16» του Τσάλεντζ Καπ.

Σπουδαία νίκη και πρόκριση για την ΑΕΚ στην Αυστρία κόντρα στην Μπρέγκεντς. Η Ένωση επικράτησε με 20-18 και ζευγάρωσε τις νίκες της επί των Αυστριακών μετά το 29-25 του πρώτου ματς.

Η Μπρέγκεντς με μπάτζετ 1,5 εκατομμύριο ευρώ, τεράστιο για τα ελληνικά δεδομένα ήταν από τα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Όμως η ΑΕΚ με εξαιρετική απόδοση και στα δύο ματς κατάφερε να προκριθεί.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα με 3-0. Ο Παλεβίτσιους στο 21′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 9-4 όμως η δίλεπτη αποβολή του Βραζάλιτσα έδωσε την ευκαιρία στους Αυστριακούς να μειώσουν σε 6-9 με δύο γκολ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 9-7 υπέρ της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 10-10 στο 36’ και πέρασαν μάλιστα για πρώτη φορά μπροστά στο 38′ με 11-10. Ο Μυλωνάς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην «Ένωση» με 12-11 στο 43′ και μέχρι το 53′ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι με το σκορ σε εκείνο το σημείο να είναι 16-16. Κάπου εκεί όμως η ΑΕΚ πάτησε γκάζι και η υπόθεση πρόκριση τελείωσε οριστικά. Με 4 σερί γκολ, έφερε το σκορ στο 20-16 και το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 20-18.

Μπρέγκεντζ – ΑΕΚ 18-20
Ημίχρονο: 7-9.

ΑΕΚ (Ν. Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 1, Τσάκαλος, Συγγάρης, Μπάλαζ 1, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 5, Δομπρής 1,  Μυλωνάς, 4, Αργυρού, 1, Παλεβίτσιους 4, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 1.