ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 23-17

Ο Δικέφαλος με μια φανταστική εμφάνιση επικράτησε της ΑΕΚ με 23-17 και ανάγκασε τους Κιτρινόμαυρους στην πρώτη τους ήττα στη φετινή Handball Premier.

Τέλος στο αήττητο της ΑΕΚ έβαλε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας της Ενωσης με 23-17 στο μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Handball Premier. Οι Ασπρόμαυροι κυριάρχησαν στη μάχη των Δικεφάλων και ανάγκασαν τους Κιτρινόμαυρους στην πρώτη τους ήττα στη φετινή σεζόν, ενώ παράλληλα με τη νίκη τους έδωσαν τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα στον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη ημέρα τους Κοκώνη και Παλάσκα, οι οποίοι ηγήθηκαν στο σκοράρισμα, ενώ από την ΑΕΚ διασώθηκαν οι Παλεβίτσιους και Γιάκομπσεν. Οι δύο παίκτες προσπάθησαν να κρατήσουν όρθια την Ενωση στη Θεσσαλονίκη, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, αντέδρασαν, ισοφάρισαν σε 3-3 και λίγο αργότερα προηγήθηκαν με 7-5. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό στην επίθεση και ισοφάρισε 7-7, με το οποίο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην, με τον ΠΑΟΚ να πατάει… γκάζι και να παίρνει κεφάλι στο σκορ. Οι Ασπρόμαυροι με ένα σερί 4-1 προηγήθηκαν με 11-8, ενώ λίγο αργότερα έκαναν το 16-12. Ο Δικέφαλος του Βορρά ήλεγξε τον ρυθμό, κράτησε το προβάδισμα και με 23-17 έφτασε την πολυπόθητη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ μετά το σημερινό αποτέλεσμα, έχει 16 πόντους, όσους και η ΑΕΚ, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 19.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 2-0, 3-3, 3-5, 5-7, 7-7 (ημιχρ.), 11-8, 13-9, 16-12, 19-15, 22-17, 23-17.