ΑΕΚ – Φίλιππος Βέροιας 38-22

Η Ενωση επικράτησε με 38-22 του Φίλιππου Βέροιας, για την 11η αγωνιστική της Handball Premier και επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η ΑΕΚ το παιχνίδι με τον Φίλιππο Βέροιας, για την 11η αγωνιστική της Handball Premier. Οι Κιτρινόμαυροι άφησαν πίσω τους την ήττα τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής και χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα επικράτησαν με 38-22. Η Ενωση έφτασε τους 18 βαθμούς και έκλεισε με ιδανικό τρόπο το 2018.

Ο Φίλιππος Βέροιας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-1, αλλά και 6-4. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, αντέδρασαν άμεσα και ισοφάρισαν σε 7-7. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με 4-0 σερί έκανε το 11-7, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ στο +9 (18-9). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Ενωση να κυριαρχεί απόλυτα στο τάραφλεξ και να φτάνει εύκολα στο τελικό 38-22.

Πρώτοι σκόρερ για την Ενωση ήταν οι Γεωργιάδης, Παπαδιονυσίου και Παλεβίτσιους με 6 γκολ, ενώ για τον Φίλιππο Βέροιας 8 γκολ πέτυχε ο Παπαδόπουλος.

ΑΕΚ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 38-22

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 4-6, 7-7, 11-7, 15-8, 18-9 (ημχ.), 23-9, 25-12, 30-13, 34-14, 36-19, 38-22

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 6, Ζαμπούνης, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 5, Μπάγιος 3, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου 6, Δομπρής 3, Μυλωνάς, Αργυρού 2, Παλεβίτσιους 6, Μαντζόπουλος 1, Βραζάλιτσα 1, Τσάκαλος 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Πιπελίδης): Ταραμονλής, Παντελίδης, Χατζημασούρας, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Τριανταφυλλίδης 2, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 3, Κουκουτσίδης 3, Δάσκαλος 1, Κορωνάς, Φιλόσογλου 3, Παπαδόπουλος 8.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 4/4-2/4