Ντιναμό Βίκτορ – ΑΕΚ 25-21

Η ΑΕΚ έχασε από τη Ντιναμό Βίκτορ με 25-21 στη Ρωσία και όλα θα κριθούν στο ματς στην Αθήνα.

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 25-21 από την Ντιναμό Βίκτορ στη Ρωσία, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα προημιτελικά του Challenge Cup χάντμπολ ανδρών και πλέον όλα θα κριθούν στη ρεβάνς της Αθήνας την επόμενη εβδομάδα.

Η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς (-2 στο πρώτο 20λεπτο), με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 13-13. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ρώσοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση, είχαν σταθερά το προβάδισμα, και παρότι η ΑΕΚ έφτασε σε απόσταση ενός γκολ (22-21), με ένα σερί 3-0 και ένα πέναλτι σε «νεκρό» χρόνο επικράτησαν με 25-21.

Κριβένκο και Μαζούροφ ήταν οι πρωταγωνιστές για τη ρωσική ομάδα με 8 και 5 τέρματα αντίστοιχα, ενώ από την πλευρά της Ένωσης από 5 τέρματα είχαν οι Γιάκομπσεν και Μυλωνάς.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-4, 7-7, 10-9, 11-11, 13-13 (ημίχρονο), 16-15, 18-15, 19-16, 19-17, 22-19, 25-21

Ντιναμό Βίκτορ: Ζαμπολότφσκι, Κριβένκο 8, Μαζούροφ 5, Νεκράσοφ 2, Μακάροφ, Ιλτίνσκι, Μορόζοφ, Χαριτόνοφ 1, Κασάτκιν 2, Τσόκολ, Οτρέζοφ 3, Πασένοφ 2, Γκρότσκι, Βολκόφ 2, Πισενίσνι, Βρατσέβιτς.

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαϊδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου, Δομπρής, Μυλωνάς 5, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα.

Δίλεπτα:0-5, Πέναλτι: 3/4-0/1.