ΑΕΚ – Ντιναμό Βίκτορ 30-24

Η ΑΕΚ επικράτησε της Ντιναμό Βίκτορ με 30-24 στη ρεβάνς της ήττας της Ρωσίας και πήρε το εισιτήριο για τους «4» του Challenge Cup!

Η ΑΕΚ φιλοξένησε την Ντιναμό Βίκτορ στη ρεβάνς της ήττας της Ρωσίας με 25-21, ανέτρεψε το σκορ και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τους «4» της διοργάνωσης! Η Ένωση ήθελε νίκη και διαφορά 4-5 γκολ με οποιοδήποτε σκορ, υπό την προϋπόθεση ότι η Ντιναμό θα σημειώσει λιγότερα από 21 τέρματα και ο στόχος επετεύχθη για τους Κιτρινόμαυρους!

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού με τη βοήθεια του κόσμου της πήρε τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Μαδέιρα – Ντίκεν. Στο πρώτο ματς οι Πορτογάλοι είχαν επικρατήσει με 28-27 και έχουν ένα ισχνό προβάδισμα πρόκρισης.

Η Ένωση αδυνατούσε να πάρει ασφαλές προβάδισμα. Οι Ρώσοι έλεγχαν την κατάσταση κρατώντας την στο ένα γκολ διαφορά μέχρι και το 9-8 με τον Μπράτσεβιτς στο 22ο λεπτό. Οι Κιτρινόμαυροι έφτασαν στο +3 (12-8) με το τέρμα του Γιάκομπσεν στο 27ο λεπτό και λίγο αργότερα στο +5 (14-9) με «δράστη» τον Μυλωνά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με 17-9 στο 36ο λεπτό του αγώνα. Ενώ 15′ πριν την εκπνοή, ο συνήθης ύποπτος Γιάκομπσεν της έδωσε αέρα δέκα τερμάτων(22-12). Οι φιλοξενούμενοι ψαλίδισαν τη διαφορά μέχρι τα έξι τέρματα, όμως η ΑΕΚ απόλυτα συγκεντρωμένη στον στόχο της, πήρε και κεφάλι οκτώ τερμάτων (30-22) με τον Γιάκομπσεν 1,5 λεπτό πριν το τέλος και «κλείδωσε» την πρόκριση. Το μόνο που κατάφερε η Ντιναμό Βίκτορ ήταν να μειώσει σε 30-24 που ήταν και το τελικό σκορ.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Γιάκομπσεν με 11 τέρματα, ενώ 6 σημείωσε ο Μπάλαζ και από τέσσερα οι Ζαμπούνης, Μυλωνάς. Για τους Ρώσους 7 γκολ σημείωσε ο Πασένοφ και πέντε ο Οτρέζοφ.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι η ομάδα του Νίκου Γραμματικού πέρυσι είχε φτάσει μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης όπου έχασε το τρόπαιο από την Ποτάισα Τούρντα σε διπλούς τελικούς.

ΑΕΚ – ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΙΚΤΟΡ 30-24

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 4-3, 5-5, 7-6, 11-8, 14-9 (ημ), 16-9, 19-10, 22-12, 24-17, 27-21, 30-24

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Νικολαϊδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 6, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 11, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής, Μυλωνάς 4, Αργυρού, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα.

ΝΤΙΝΑΜΟ (Κλένοφ): Ζαμπολότφσκι, Κριβένκο 1, Μαζούροφ 1, Νεκράσοφ 2, Μακάροφ, Ιλτίνσκι 5, Μορόζοφ, Χαριτόνοφ, Κασάτκιν, Τσόκολ 1, Οτρέζοφ 5, Πασένοφ 7, Γκρότσκι, Βολκόφ 1, Πισενίσνι, Βρατσέβιτς 1.