Ελλάδα – Τουρκία 22-26

Η Εθνική χάντμπολ έχασε εντός έδρας από την Τουρκία με 26-22 για τα προκριματικά του Euro 2020 με την πρόκριση στην τελική φάση να δυσκολεύει αρκετά.

Η Ελλάδα υποδέχτηκε στο κλειστό της Κοζάνης την Τουρκία, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της δεύτερης προκριματικής φάσης για το Euro του 2020, με τους Τούρκους να παίρνουν τη νίκη με 26-22.

Απροσδόκητη ήττα που ήταν η 2η σε τρία ματς για την Εθνική, που βρίσκεται στην τελευταία θέση του 3ου Ομίλου με 2 βαθμούς σε τρία ματς, χάνοντας πολύ σημαντικό έδαφος για την υπόθεση πρόκρισης στα Τελικά της διοργάνωσης.

Οι Έλληνες διεθνείς ξεκίνησαν νευρικά και αναγκάστηκαν να κυνηγούν στο σκορ σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου το οποίο έληξε στα ίσα (11-11). Στο δεύτερο μέρος είχαμε το ίδιο σκηνικό μέχρι το σημείο που η Εθνική κατάφερε σε καίριο χρονικό διάστημα να προηγηθεί με 22-21 κόντρα στην Τουρκία.

Εκεί που θα περίμενε κανείς από τους γηπεδούχους να διαχειριστούν το προβάδισμα και να το διατηρήσουν, ήρθε η… κατάρρευση. Πολλά τα λάθη σε άμυνα και επίθεση και οι Τούρκοι βρήκαν την ευκαιρία να σκοράρουν πέντε αναπάντητα γκολ για το τελικό 26-22 υπέρ τους, που τους δίνει το πλεονέκτημα σε ισοβαθμία.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 4-6, 6-7, 9-10, 11-11 (ημίχρονο), 12-13, 16-16, 18-18, 20-21, 22-22, 22-26

ΕΛΛΑΔΑ (Αρβανίτης): Τσιλιμπάρης, Μπασμαλής 1, Αραμπατζής, Λιάπης, Μυλωνάς 7, Μάλλιος, Κρητικός 2, Πασσιάς, Κεδέρης, Τζηράς 4, Τσίλης 2, Κανδύλας, Ηλιόπουλος 6, Παπαδιονυσίου, Αραπακόπουλος.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Σεντούρκ): Πέκτας 2, Ερσίν 4, Πεχλιβάν 4, Αρίφογλου, Ερσειλάν 1, Ντεμιρεζέν 1, Γκέκτεπε, Γκούμουσοκ, Ναλμπάντογλου, Οζτούρκ 1, Οζμουζούλ, Ερόζ 2, Τσέλεμπι 2, Σαράκ, Κιουταχά 2.

Διαιτητές: Λαχ- Σοκ (Σλοβενία)

Παρατηρητής: Παβίσεβιτς (Μαυροβούνιο)