Handball Premier : Σταθερά δεύτερος ο ΠΑΟΚ, νίκες για Αερωπό και ΧΑΝΘ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα της Δράμας (32-19) και παρέμεινε στο κυνήγι του πρωτοπόρου Ολυμπιακού. Έβγαλε την υποχρέωση ο Αερωπός Έδεσσας, ενώ μεγάλη νίκη πήρε η ΧΑΝΘ.

Ο ΠΑΟΚ δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες κόντρα στη Δράμα, την οποία κέρδισε με 32-19, κλείνοντας τον πρώτο γύρο στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Ο δικέφαλος του Βορρά έδειξε από τα πρώτα λεπτά διάθεση να καθαρίσε το ματς και αυτό φάνηκε από το 7-1 του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν το παιχνίδι και κατάφεραν να πλησιάσουν στο γκολ, με τον ΠΑΟΚ να τελειώνει το ημίχρονο στο +4 (14-10).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι πήραν μπρος και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα της Δράμας, με τη διαφορά να αυξάνεται συνεχώς και να φτάνει στο τελικό +13 (32-19) για τον ΠΑΟΚ.

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 8-5, 10-5, 11-7, 11-10, 14-10 (ημχ.) 17-13, 20-16, 25-18, 27-19, 29-19, 32-19

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ ΤV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζάγκας, Πανιόπουλος, Πατραμάνης, Παλάσκας 12, Γουργούμης, Νικολαΐδης 5, Κοκκώνης 4, Αποστόλου 4 Πετρίδης 2, Καλόμοιρος 1, Μαστορογιάννης 1, Κέζιτς, Κυπραίος 1, Κολοβός 2, Βεσελίνοβιτς.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Δεβρίκης, Κουρτίδης,  Κοτζαμαρίκογλου 2, Χαϊτίδης 4, Σισμανίδης 1, Τουνγκελίδης 8, Βουλγαράκης, Γιαννακόπουλος, Μαλαμίδης, Τσιτσίγκος 2, Θωμίδης 1, Τσαύλος, Κουρουτζίδης 1.

Διαιτητές: Ουζούνης-Παρασκευούδης, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 5/6-1/3

Πανελλήνιος – Αερωπός Έδεσσας 25-34

Ο Αερωπός Έδεσσας έβγαλε την υποχρέωση κόντρα στον τελευταίο Πανελλήνιο, τον οποίο κέρδισε εκτός έδρας με 34-25.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, με τις επιθέσεις και των δύο ομάδων να είναι αυτές που έκαναν τη διαφορά. Η ποιότητα των φιλοξενούμενων έκανε τη διαφορά, με την ομάδα της Έδεσσας να κλείνει το ημίχρονο όντας τέσσερα γκολ μπροστά (13-17).

Η άμυνα του Αερωπού σκλήρυνε στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να αφήσει τον Πανελλήνιο για δέκα λεπτά χωρίς γκολ, με τη διαφορά να αυξάνεται συνεχώς. Το τελικό 25-34 ουσιαστικά αντικατοπτρίζει την ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων, με τον Πανελλήνιο να κρατάει την αναταγωνιστικότητα και τον Αερωπό Έδεσσας τη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 4-6, 6-11, 9-14, 11-16, 13-17 (ημχ.), 13-19, 13-21, 15-23, 18-27, 21-32, 25-34

ΠΓΣ (Σπύρος Μπαλωμένος): Παζάρογλου, Κολιούλης,Λιάλιος, Οικονόμου, Τσομπανίδης, Μπαλάσκας 6, Ζάτσε, Ταουσάνης 5, Μπαρμπαράκης 4, Κάτρης, Κοροβέσης 3, Κολλύρης, Αντωνιάδης, Σιαματάς 5, Τσακούλης 2, Κολοκυθάς.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυρόπουλος 1, Κράλλης 4, Ανγκέλοφ 7, Δημάκης 3, Ντράσκιτς 2, Βαφείδης 2, Γαλανός 1, Κυριμλίδης 7, Κυριακού 6, Λιόφης 1, Τριανταφύλλου.

Διαιτητές: Τσάμος- Φωκίτης Δίλεπτα: 5-3 Πέναλτι:0/0-1/1

ΧΑΝΘ – Φίλιππος Βέροιας 27-25

Η ΧΑΝΘ πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας, τον οποίο κέρδισε με 27-25 στη Θεσσαλονίκη και τον έβαλε από κάτω στη βαθμολογία.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο από το πρώτο λεπτό με τις δύο ομάδες να είναι πάρα πολύ κοντά στο σκορ και το ημίχρονο να λήγει με σκορ 13-11 υπέρ των γηπεδούχων.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε πιο αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος και διατηρούσε μια διαφορά της τάξεως των τεσσάρων γκολ , όμως στα τελευταία λεπτά ο Φίλιππος Βέροιας μείωσε σε 25-24 και μπήκε στη διεκδίκηση του ματς. Κάποια λάθη των φιλοξενούμενων όμως ήταν αρκετά για να δώσουν τη νίκη στους γηπεδούχους.

ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος):  Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης 4, Ν. Παπαδόπουλος, Ρεμπελάκος 2, Δέσπος 6, Ιωαννίδης. Παπαδόπουλος Α 2, Κουρουμλίδης 1, Στίγγας 1, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 6, Παπαβασίλης, Τσαγκαράκης, Μηλόπουλος, Μπαϊρλής 5, Τσόγιας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τέο Παυλίδης): Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος, Τριανταφυλλίδης Δ., Τζιμπούλας, Μπαλτατζής 2,  Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης 4, Σεϊρεκίδης 5, Τριανταφυλλίδης Α. Φιλόσογλου, Κωστακίδης 3, Αποστολίδης 2, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης, Αρσενασβίλι 5, Γρηγοριάδης 4.

Διαιτητές: Μπέτμαν-Τόλιος, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 3/4-3/5