ΠΑΟΚ – ΧΑΝΘ 27-16

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στη Μίκρα της ΧΑΝΘ με 27-16 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος

Την πρόκριση στους «8» του κυπέλλου πήρε ο ΠΑΟΚ καθώς επικράτησε στη Μίκρα με 27-16 της ΧΑΝΘ. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι χέρι στο παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ στο 20ο περίπου λεπτό πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ το οποίο κράτησε μέχρι το τέλους του πρώτου ημιχρόνου (14-11).

Στο δεύτερο μέρος, ο Δικέφαλος του Βορρά παρότι αύξησε το προβάδισμα του μέχρι το 17-11 δεν μπόρεσε να ξεφύγει πολύ στο σκορ με την ΧΑΝΘ να μειώνει με πρωταγωνιστή τον  τον Δέσπο. Οι γηπεδούχοι με τα γκολ των Τσίλη και Παλάσκα ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, η ΧΑΝΘ έχασε την επαφή της με το σκορ κι έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολα το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, ολοκληρώνοντας με νίκη τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του το 2017!

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 6-6, 8-7, 10-8, 12-9, 14-11 (ημχ.) 17-11, 17-13, 19-14, 22-25, 24-15, 27-16

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζάγκας, Παλάσκας 7, Γουργούμης, Τσίλης 7, Νικολαΐδης 1, Κοκώνης 2, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Οικονόμου, Καλόμοιρος 1, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς 4, Κυπραίος 1, Κολοβός 2, Κέζιτς, Βεσελίνοβιτς 2.

ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος): Τσιρογιάννης, Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης, Παπαδόπουλος Ν. 1, Ρεμπελάκος 1, Δέσπος 4, Παπαδόπουλος Α., Ιωαννίδης, Κουρουμλίδης 2, Στίγγας, Τσαμουρίσης 2, Παπαβασίλης, Μηλόπουλος, Μπαϊρλής 5, Τσαγκαράκης 1, Τσόγιας.

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 2/3-2/3

Πρόκριση και για τους Δούκα που επικράτησε των Βριλησσίων (28-50), Φαίακα που επικράτησε του Φοίβου (30-29). Ενώ χθες πήραν το εισιτήριο και οι Αερωπός και Διομήδης!