Τιμισοάρα – Ολυμπιακός 31-29

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Τιμισοάρα με 31-29 στη Ρουμανία, όμως όλα θα κριθούν στον Ρέντη για την πρόκριση στην επόμενη φάση EHF Cup.

Σε ένα παιχνίδι το οποίο έλεγχε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του, έχοντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του (μέχρι και 3 λεπτά πριν τη λήξη), ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 31-29 από την Τιμισοάρα στη Ρουμανία στο πρώτο παιχνίδι του β’ προκριματικού γύρου του EHF Cup, με τις δυο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού που θα κρίνει την πρόκριση και θα διεξαχθεί στο Ρέντη το ερχόμενο Σάββατο (12/10, 19:00).

Οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο ματς, έφτασαν στο 27-22 (50’) αλλά ένα μπλακ άουτ στα τελευταία λεπτά, έδωσε την ευκαιρία στους Ρουμάνους να ανατρέψουν την κατάσταση στα 58:40 και να φτάσουν στη νίκη με 31-29 στο φινάλε.

«Ερυθρόλευκος» έλεγχος και προβάδισμα στο ημίχρονο!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε στο πρώτο πεντάλεπτο με 2-0 χάρη σε δυο γκολ του Ανδρέα Αραπακόπουλου. Οι Ρουμάνοι απάντησαν με Φενίτσι (6:29) και Μαριάνοβιτς (7:12) αλλά ο Αρτούρ Καρβάτσκι έδωσε ξανά το προβάδισμα –τον Ολυμπιακό (7:40). Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο ρυθμός του αγώνα ανέβαινε και τα γκολ διαδέχονταν το ένα το άλλο με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στα 8:27 με τον Μιλόσεβιτς όμως οι ερυθρόλευκοι δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν και με δυο τέρματα των Λέμος (9:50) και Τζηρά (10:36) ανέκτησαν τα ηνία για το υπέρ τους 5-4. Ακολούθησε ένα 3-0 σερί της Τιμισοάρα μέχρι τα 13:58, το οποίο μετέτρεψε το 5-4 σε 7-5 όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός απάντησε με τον ίδιο τρόπο και πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Τζηρά. Ο άσσος του Ολυμπιακού αρχικά μείωσε με πέναλτι (15:36), μετά ισοφάρισε στον αιφνιδιασμό (15:36) και στα 16:15 με το 4ο προσωπικό του γκολ και 3ο διαδοχικό έδωσε ξανά το προβάδισμα για το 8-7.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στα λεπτά που ακολούθησαν με τους Πειραιώτες να βρίσκουν τις λύσεις όποτε χρειαζόταν. Στα 22:15 ο Σανίκης έβαζε ξανά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού και ο Τζηράς έδωσε αέρα δυο τερμάτων πετυχαίνοντας το 10-12. Ακολούθησαν δυο γκολ του Μιλόσεβιτς χάρη στα οποία ισοφάρισαν οι Ρουμάνοι μέχρι το 24:40, όμως την απάντηση αυτή τη φορά έδωσε ο Ανδρέας Αραπακόπουλος που με δυο διαδοχικά τέρματα έφερε ξανά το +2 υπέρ του Ολυμπιακού για το 12-14.

Η Τιμιοσάρα ισοφάρισε με σκόρερ τους Μπαϊκάν (27:21) και Μαριάνοβιτς (27:47) και θα μπορούσε να προηγηθεί στα 28’. Όμως ο Κωνσταντίνος Τσιλιμπάρης είχε διαφορετική άποψη, αφού απέκρουσε εντυπωσιακά το πέναλτι του Μαριάνοβιτς και δεν επέτρεψε στην Τιμισοάρα να πάρει το προβάδισμα. Αντίθετα ο Μάλλιος με υπέροχο γκολ στην επόμενη φάση έγραψε το 14-15 (28:39), με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια, αφού στην εκπνοή ο Μαριάνοβιτς αστόχησε σε δεύτερο πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ανατροπή και ήττα στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας στο 14-16 με τον Μάλλιο για να σκοράρει στη συνέχεια δυο διαδοχικά γκολ ο Ανδρέας Αραπακόπουλος, που έφτασε τα 6 προσωπικά τέρματα και αύξησε τη διαφορά στο +4 για πρώτη φορά διαμορφώνοντας το 14-18 στα 32:40.

Το 4-0 σερί του Ολυμπιακού από το 14-14 του πρώτο μέρος σταμάτησε ο Μαριάνοβιτς που μείωσε σε 15-18, όμως ο Μάλλιος επανέφερε το +4 γράφοντας το 15-19 στα 34:25. Ακολούθησαν δυο τέρματα των Ρουμάνων με τους Σομλέα (35:00) και Μαριάνοβιτς (35:40) για το 17-19, αλλά αρχικά ο Τινκίρ πέτυχε το 17-20 και ακολούθως ο Άγγελος Τσίλης (39:16) σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 17-21. Ο Πάτρικ Λέμος στο 41’ αύξησε για πρώτη φορά στο +5 το προβάδισμα πετυχαίνοντας το 17-22, υπέρ του Ολυμπιακό ο οποίος συνέχιζε την εξαιρετική εμφάνιση.

Με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών ο Δημήτρης Τζήρας έγραψε στο αιφνιδιασμό το 19-23 και ο Τσίλης στα 46:33 το 20-24 για τους Πειραιώτες που απαντούσαν στα γκολ των Ρουμάνων. Στα 47:29 και πάλι ο Δημήτρης Τζηράς στο αιφνιδιασμό έγραψε το 20-25 και έφτασε τα 8 προσωπικά γκολ, διατηρώντας τον Ολυμπιακό σε κυριαρχικό ρόλο. Ο Πάτρικ Λέμος στα 49:00 σημείωσε το 26-22 υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης μέχρι το σημείο αυτό. Στα 50:35, ήταν η σειρά του Νικόλα Λιάπη να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ για το 27-22 που επανέφερε τη διαφορά του +5 για τον Ολυμπιακό.

Στη συνέχεια οι Ρουμάνοι έτρεξαν ένα 3-0 σερί χάρη στο οποίο πλησίασαν σε 25-27 στα 53:00. Το σερί αυτό σταμάτησε ο Ανδρέας Αραπακόπουλος που σκόραρε το 7ο προσωπικό του τέρμα στα 53:42 για το 25-28 με τον Ιριμέσκου να μειώνει άμεσα σε 26-28 (54:10). Ο ίδιος παίκτης στα 55:30 σκόραρε ξανά για το 27-28 αλλά ο Τσίλης απάντησε για το 27-28 στα 56:08. Με πέναλτι του Μαριάνοβιτς (56:38) η Τιμισοάρα πλησίασε ξανά στο γκολ για το 28-29 και ισοφάρισε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο σε 29-29 με τον Ιριμέσκου (57:30).

Στη συνέχεια οι Ρουμάνοι με σκόρερ τον Φενίτσι στα 58:40 πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο β’ ημίχρονο και μετά από πάρα πολύ ώρα και με πέναλτι του Μαριάνοβιτς στα 59:30 έφτασαν στο 31-29 το οποίο ήταν το τελικό σκορ.

Τιμισοάρα: Ρενάνι, Μπαϊκάν 4, Τσιμπάν 2, Φενίτσι 3, Ιριμέσκου 6, Μαριάνοβιτς 10, Μιλόσεβιτς 5, Ναστάσιε, Νεάμστου, Πρίμπανιτς, Ρούσου, Σαντλόβεατς, Σομλέα 1, Τριφ, Βάρο

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Αραπακόπουλος 7, Μπάγιος, Μπογκούνοβιτς, Κανδύλας, Καρβάτσκι 1, Λιάπης 1, Μάλλιος 3, Μιχαηλίδης, Μούγιτς, Σανίκης 1, Σπίκιτς, Τινκίρ 1, Λέμος 3, Τσιλιμπάρης, Τσίλης 4, Τζηράς 8